Г-н Георгиев, община Якимово е една от най-малките в Северозападна България. Все я закриват, но си остава. Какво се случва в нея, как живеете?
В Якимово живеят 4889 души, но някога са били много повече. Днес хората намаляват, няма деца, а където няма хора и деца, животът замира. Закрихме училища, ж. п. гарата в село Долно Церовене. Разчитаме само на земята, която е част от най-плодородната зона, наречена Златията, друг бизнес при нас няма. Но за земята налози няма. От това и общината няма приходи. От другата собственост събираме трохи. Не смеем да вдигнем нито една такса – вземаме по 1 лев на ден за дете, което ходи на детска градина. Увеличим ли парите, таксите стават несъбираеми. С други думи – живеем бедно. Общината съществува почти изцяло от субсидии.
Как земята може да ви помогне?
Може, ако собствениците и платят дори само по 1 лев данък за дка. В землището ни има 150 000 дка. За нас тези пари са нещо много, ще ни стигнат да плащаме година и половина заплатите на администрацията или 3 години издръжката на детските градини. Поставял съм въпроса на кметски срещи, на депутатски прояви, но решение няма.
От тази година известният с добрите си дела отец Иван от Нови хан откри в Якимово втора колония за хора, изпаднали в беда. Купува необитаеми къщи и заселва в тях свои възпитаници. Как местната власт гледа на това заселване? За или против сте?
Не сме против, защото тези хора доведоха 33 деца. Изведнъж децата в училището се увеличиха и то стана средно. Що се отнася до родителите им, то те засега не ни пречат. Не работят, не се записват при нас на отчет като безработни. Отец Иван им осигурява храна, плаща тока и водата им. Казва, че неговата цел е на първо време тези хора да се интегрират в обществото, а след това да започнат и да работят. Аз лично не познавам всичките, но някои познавам. Това са хора със сложни съдби, трудни и затова са много различни. Има много добри хора, които са доволни, че най-после имат самостоятелен покрив, възможност сами да се грижат за себе си и децата. Но има и от другия тип, от лошите.
Говорите ли с отеца за тях, за къщите, които той купува?
Той идва често в общината, интересува се как нашите жители приемат новите заселници. И на него казвам – твоите хора засега ни помагат, защото оживяват селото.
Стигат ли европейските пари до малки общини като вашата? Одобряват ли ваши проекти?
Дали си малка или голяма община няма значение. Важно е да имаш добра разработка на проект за нещо важно и нужно на хората. Ние защитихме няколко и сега ги изпълняваме. Приключихме успешно реализирането на рядък проект по оперативната програма “Административен капацитет” заедно със съседната община Брусарци. С 532 000 лв. създадохме моделни центрове за електронни услуги на граждани. Издаваме документи на едно гише, но не само в центъра на общината, а и в селските кметства. Не е нужно човек от Комощица или Долно Церовене да идва до Якимово, за да си извади документ за наследство или да си плати данъците за имотите. Това може да стане на място. Хората са доволни – не губят време за пътуване и не харчат пари. След кратко време трябва да приключим изпълнението на друг проект – обновление на сградата на социалния патронаж. Сменихме дограмата, направихме нова отоплителна, електрическа и водопроводна инсталация.
Ще бъде доставено ново оборудване за кухнята. Средствата – 512 000 лв., си осигурихме от международния фонд “Козлодуй”. Превръщаме закритото училище в село Дългоделци в център за културни и спортни дейности. Освен зали за спорт, ще има и зали за тихи игри, интернет. Ще имаме салон за събрания, сцена за театрални представления. Стойността на този проект е 1,2 млн. лв. Финансирането си осигурихме от програмата за развитие на селските райони. През пролетта на 2013 година започваме изпълнението на проект за обновление на площадите в четирите села на общината – Якимово, Комощица, Долно Церовене и Дългоделци. Стойността му е 1, 3 млн. лв., а финансирането отново е от програмата за развитие на селските райони. Избрали сме фирма изпълнител и чакаме топлото време.
Кой ви разработва проектите, има ли капацитет за това вашата администрация?
Разработват ги нашите експерти с помощта на консултанти. Екипът на администрацията е от 30 души и почти всички са местни хора – живеят и работят в селото. Само 2-3-ма са от Монтана и пътуват до работа – главен инженер, архитект, счетоводител.
Какви са целите на вашия екип? Какво искате да постигнете?
Искаме да задържим хората по селата и да им създадем условия за качествен живот и доходи. Включваме над 200 души годишно в програми и мерки за заетост. Останалите се препитават като земеделски производители и в дребния бизнес. Открихме училище за безработни, където хората без професия получават специалност преди да бъдат назначени по някоя от програмите за заетост. От тази година училището ни стана от основно средно. Това са мерки, които задържат хората в Якимово.