Имаше известни спорове как да нарекат новата улица. Някои предлагаха „Бойните градини“, други — „Разхубавените смялове“. Но не след дълго, с типично хобитово благоразумие, я нарекоха просто „Новата улица“. Само зевзеците от Крайречкино сегиз-тогиз я наричаха „Шаркиев край“.
Из „Властелинът на пръстените“, Джон Р. Р. Толкин
Правилно, концертът на Нова телевизия за Съединението, съвпаднал с началото на новия им сезон, бе в Княжеската градина. Тя е „пред-градинието“ на Борисовата градина. Преди да стане цар, Борис ІІІ – нашият покоен владетел – е бил княз Борис Търновски. И понеже паркът на негово име е Борисова градина, то пред входа й се простира градинката на княза. Там баща му, княз Фердинанд, планира да си построи по-модерен дворец. Но синът му прави просто зоопарк. Преди това там е имало и детска градина. Така че да, градинката е Княжеска. „Княжевска“, защото говорим за центъра на града, а не за квартал „Княжево“.
Това не е нито изненадващо, нито пък нещо ново или ексцентрично. Няма такова нещо като „Парк на свободата“. Нито „Пиротска“ е „Жданов“, нито Цариградското шосе е „Ленин“, нито Софийският университет „Свети Климент Охридски“ е „СДУ“. Истинските имена се върнаха още преди двадесетина години и тогава все още живите ни баби, които си спомняха една по-добра България, в която Бог се е пишел с главна буква, най-сетне се зарадваха.
Така че и градината, където е трябвало да бъде построен нов царски дворец, е Княжеска. В нормална България, където над Университета и Народното събрание не се е издигал триумфалисткият автомат на чужди окупатори, не е имало „градинка при Паметника на съветската армия“, камо ли пък „освободителка“. Освободител е бил само цар Александър ІІ с хубавата конна бронзова статуя от Арналдо Дзоки, която кой знае защо нито пее, нито свети. Имало е княз Борис Търновски и княз Кирил Преславски. Преди тях ги е имало българските князе Фердинанд и Александър, така че паркостроителите и общинските съветници са наричали разни места из София на тези мъже. Имало я е и княгиня Клементина, както и княгиня Мария-Луиза (правнучката й със същото име е жива и здрава до днес).
Така че поне за името на градината можем да поздравим Нова тв. След като училището и властите не се потрудиха да припомнят на публиката истинските имена на паркове, улици и площади, да благодарим на медиите за това.
Друг въпрос е, че концертът можеше да не бъде като реклама за БИГ Брадър. Това предаване все пак е проява на нисък вкус. Много нисък. Толкова нисък, колкото в действителност е паметникът на съветската армия-окупаторка.
Автор: