Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 4 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

КРИБ подкрепя протеста на транспортния бранш в Брюксел

Kmeta.bg от Kmeta.bg
януари 10, 2019
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
driving 691751 960 720 4
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Управителният съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) подкрепя протеста на представителите на транспортния бранш срещу промените в пакет „Мобилност“. Протестът се провежда днес в Брюксел по време на предстоящото заседание на Транспортната комисия на Европейския парламент, тъй като на Съвета на министрите на 3 декември 2018 година позициите на 8-те източноевропейски държави и Малта по мерките по пакета „Мобилност“ не бяха взети предвид. 

Ето и декларацията на КРИБ:

Управителният съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, изхождайки от обстоятелството, че най-големите транспортни сдружения – Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт /БАСАТ/ и Съюза на международните превозвачи /СМП/ – са нейни членове, подкрепя  протеста на представителите на транспортния бранш срещу пакета за мобилност и споделя виждането им, че новата регулация е неуместна и несправедлива.

Предвидените в пакета промени в регулациите на ЕС за товарните превози предвиждат изключително тежки рестрикции по отношение на транспортния сектор в отделни държави членки и обричат на фалит българския международен транспорт.

В действителност заплашен от унищожаване е сектор, който формира 17% от БВП на страната, осигурява заетост на над 120 хил. души и носи около 13-14 млрд. лева годишно.

Предложението на Европейския съвет на всеки четири седмици  водачите да се прибират в страните, където е регистрирана фирмата, от каквито и съображения да е продиктувано, на практика ще ограничи достъпа на българските транспортни оператори до европейския пазар.

Водачите ще бъдат принудени да се връщат в отдалечени от европейските дестинации райони за своя сметка. Това от своя страна ще доведе до фалити и отпадане от бизнеса на малките семейни фирми.

Под благородния мотив, че предложеният пакет за мобилност е в контекста на защита правата на заетите, тяхното по-добро заплащане и право на почивка, в действителност представлява ограничаване на гражданските им права. На първо място – свободата на придвижване – чрез определянето на задължително местопребиваване през определени периоди от време. Това от своя страна предполага и проследяване на гражданите и контролиране на социалния им живот. Предвижданата забрана за пренощуване в превозните средства лишава хората от правото им на избор да планират и осъществяват отдиха си съобразно своите потребности. Отделно не е взето предвид и обстоятелството, че липсват охраняеми паркинги, на които превозното средство да „изчака“ завръщането на водача от задължителната му почивка у дома. Това пък от своя страна ще доведе до безцелното пътуване на стотици хиляди камиони на територията на цяла Европа.

В крайна сметка всички тези регулации ще лишат заетите в бранша от възможността да упражняват професията си.

Тези, както и другите предвидени мерки, които са силно дискриминационни спрямо българските превозвачи, в противовес на предвидените привилегии за превозвачите от развитите европейски държави, поставят транспортния сектор и самата държава България в неравностойно положение спрямо останалите държави членки. Това е нарушаване правата и законните интереси на отделни членове на общността, като ограничава правото им на труд и равен достъп на икономическите оператори в сектора до единния европейски пазар.

УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ И ИНДУСТРИАЛЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ /КРИБ/ – Гласът на българския бизнес

Снимка Pixabay.com

Предишна Статия

Видински роми в Германия дариха бедни деца

Следваща Статия

КРИБ: Отлагането на Закона за горивата е възможност за намиране на решения за бизнеса

Свързани Статии

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма
България

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма

юли 3, 2026
104
Отиде си Йосиф Сърчаджиев
България

Отиде си Йосиф Сърчаджиев

юли 2, 2026
120
Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)
България

Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)

юли 2, 2026
102
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
България

30 професии ще бъдат защитени следващите две учебни години

юли 2, 2026
112
heart 762564 640
България

История за добро: Как спасиха дете в беда в София

юли 2, 2026
112
КТ “Подкрепа” поиска да се ограничи износът на ток
България

От днес: Нови цени на тока, парното и топлата вода

юли 1, 2026
128
Следваща Статия
КРИБ: Отлагането на Закона за горивата е възможност за намиране на решения за бизнеса

КРИБ: Отлагането на Закона за горивата е възможност за намиране на решения за бизнеса

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

юли 3, 2026
Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

юли 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO