Гимназисти от Кърджали завършиха първия си авторския филм “Оборище 1876”. Те са от Школата по история “ИстОрика” към СОУ”П. Р.Славейков” с ръководител Димитър Димов.
Преди месец пътуваха до Панагюрище за заснемането на филма в местността Оборище. Официалната премиера на любителската лента бе по време на Третата национална ученическа конференция по история „140 години от Априлското въстание”, в която се включиха 140 ученици и учители от цялата страна, представители на 34 училища от 24 населени места.
Главни актьори в авторския филм “Оборище 1876” са от 11 клас. Алекс Кехайов се превъплащава в образа на Панайот Волов, Любомир Точков е Захари Стоянов, Мирослав Митков – поп Груйо, а Тодор Иванов-Георги Бенковски. И четиримата са категорични, че участието във филма е изключително преживяване. Подготовката изисквала доста усилия, но пък задълбочила познанията им за Априлското въстание и неговите апостоли.
Идеята за филма е на ръководителя на школата Димитър Димов и учениците. „Отдавна обмисляхме да направим нещо по – различно и да разчупим стандартното обучение по история. Годишнината от Априлското въстание беше добър повод”, споделя младият преподавател по история.
„Имаше различни предложения кой момент да изберем. Най-атрактивно бе да направим Хвърковата чета на Бенковски, но това не е по силите ни”, шегува се Димов. По думите му след сериозно обсъждане се спират на събранието на Оборище, а като най – важен и автентичен източник за сценария им служат „Записките…” на Захари Стоянов. Подготовката продължава месеци, а учениците подхождат с ентусиазъм и искрено желание да участват. Спират се на епизода малко преди да бъде подписано самото Възвание.
”Избегнахме дискусията. Знаете има спор къде първо трябва да избухне въстанието. Образите на основните герои представяме без да влизаме в детайли и подробности, но се опитахме да бъдат по – ярки”, продължава учителят, който е и сценарист, но повече режисьор и оператор. Славейковци посещават местността Оборище край Панагюрище на 12 март. За да осъществят патриотичната и в същото време творческа задача младите членове на Школата по история „ИстОрика“ искат да се „потопят” в автентична обстановка на Първото българско събрание с шумоленето на буките на Средна гора и на близката река.
Театърът в Кърджали и лично директорът Гълъб Бочуков им съдейства с осигуряването на костюми и реквизит. Студеното и лошо време не пречи на ентусиазма на участниците да изтърпят четиричасовото заснемане на филма. На финала актьорите пеят въстаническата песен на Добри Чинтулов „Боят настана. Те доказват, че освен добри историци са и талантливи актьори. „Панайот Волов е интересен и особен образ, харесва ми начина, по който разсъждава и се възхищавам на нещата, които е постигнал. По време на самия процес на правенето на филма научих още много неща за този голям възрожденец. Например, че се изразява така, че да бъде разбран и от интелигенцията, и от обикновените хора, и от революционерите”, споделя Алекс Кехайов, който „влиза” в образа на Волов и цитира казаното от Апостола на Априлското въстание
.„Всички трябва да се борим за чиста и свята България. Мало и голямо, жени и деца”. Алекс си спомня, че времето, когато се снима филма било облачно, всеки момент можело да завали, вятърът бил пронизващ. “…Бях с копривена риза, но въпреки всичко бяхме готови да снимаме и в дъжд. Издържахме”, спомня си единадесетокласникът от Кърджали. Момчето е запалено по историята отдавна. Може би това не е случайно, прадядо му е снабдявал хайдутите с храна и вода в Родопите. „Вярата е това нещо, което ни е запазило като народ през робството. Затова избрах да играя поп Груйо. Импонира ми неговия весел нрав, но и голямата отдаденост на делото”, разказва Мирослав Митков, който е в Школата от две години. В ученическата лента „Оборище 1876” Любомир Точков се превъплъщава в образа на автора на „Записките…” Захари Стоянов.
„Той е изключителна личност, а неговата книга трябва бъде да прочетена от всеки българин. Смятам, че нашето кино е в дълг към зрителите. Трябва да има повече филми, които да вдъхновяват българите, да повдигат самочувствието ни”, казва Любомир. Според него последният филм за Левски е добър, но би искал да има пълнометражен игрален филм за Априлската епопея.
За Тодор Иванов Георги Бенковски е сред най-забележителните личности в българската история. ”Ако не беше той, нямаше да има Априлско въстание”, убеден е ученикът. Избира да играе Бенковски, защото му се възхищава. ”Бенковски кара поробените си братя да повярват в себе си и да превъзмогнат този естествен страх, който е у всеки човек. Той е много импулсивен, но изключителен организатор”, разказва с вълнение Тодор и се гордее, че корените му по бащина линия са от Панагюрище. И за четиримата славейковци най-великата личност в българската история е Дяконът Левски, те са категорични, че младите българи трябва следват завета му „за чиста и свята република”.
„Създаването на този филм е една моя мечта, която исках да осъществя още с основаването на школата. Убеден съм, че сега много ученици ще възприемат историята по различен начин. С този нестандартен начин искам да провокирам младите хора, да ги накарам да четат допълнително”, казва ръководителят на Школа „ИстОрика“ Димитър Димов и допълва „Не знаех, че филм толкова трудно се снима. Имаме 4 часа суров материал, снимахме с три камери. Накрая оставихме 12 минути, но те са наши, с което се гордеем”, казва историкът и се надява филмът да бъде видян от повече млади хора.
Заедно с членовете на Школата вече обсъждат следващите идеи. Най-близките са свързани с 9 май. Искат да направят среща на тримата големи – Чърчил, Сталин, Труман. Всяка година в школото се организират маскени балове, на които оживяват войни и патриции от Древна Гърция и Древен Рим. Голямата мечта на всички е да възкресят времето на Асеневци, а още по голямото предизвикателство е да разкажат за рода Дуло, за Кубрат и Аспарух.
Гласувайте в конкурса „Кмет на месеца“ ТУК