"Ако се ваксинира кърмеща майка, антителата ще попаднат в кърмата и така бебето също ще бъде защитено от инфекция.
Млада и здрава жена, която е майка например, може да си сложи, от която от трите ваксини в момента има възможност. Трябва да спазва дозовия режим от две убождания през определения интервал от време за различните ваксини. Ако кърми, е най-добре, защото антителата, които се образуват в организма ѝ, ще попаднат в кърмата на бебето и то ще бъде защитено от инфекция“.
Това заяви пред "Фокус" директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
По думите му всяко бебе в България получава 10 убождания на година от 0 до 12 месеца. „Знае се, че ваксината, която се слага за дифтерия, тетанус, коклюш, детски паралич, хемофилус, инфлуенца и хепатит Б – 6-валентната ваксина, се слага няколко пъти, за да се получи адекватен имунен отговор.
Това за хора, които от години се занимават с ваксини, е нещо нормално. Ваксината за детски паралич е една от най-успешните в света. При първия контакт с антигена и първото ваксиниране на дечицата и бебетата с нея само 60% получават някакъв имунен отговор.
Затова е необходима втората ваксинация и третата. След година-две или в зависимост от ваксинационния календар се правят реваксинации, за да се поддържа един нормален имунитет в населението, така че да се не се допускат тези инфекции“, коментира проф. Кантарджиев.
По думите му лошото е, че големите успехи на медицината в борбата със заразните болести се използва с нечисти цели.
„Казват на майките: „Не ваксинирайте децата си, тези болести ги няма“. Няколко години няма да има коклюш, но след това децата ще започнат да боледуват, а новородените да се лишават и от живота си заради коклюш. Както се казва: „Недейте да ваксинирате децата си срещу детски паралич“.
Само че като дойде вълната на детски паралич и всяко стотно дете се парализира и остане цял живот осакатено, кой ще носи отговорност? Затова към ваксините трябва да се подходи много внимателно, защото ваксините и антибиотиците са най-големите успехи на медицината – не другите области, които сега станаха много модерни и специалисти от други области започнаха да говорят за ваксини, въпреки че чуха за ваксини поради коронавируса“, допълни Кантарджиев.