Българката Мария Бакалова не успя да грабне най-престижното кино отличие – наградата „Оскар“, за “Най-добра поддържаща женска роля” във филма “Борат 2”. Тя бе номинирана за ролята ѝ на Тутар Сагдиев – дъщерята на Борат.
Статуетката отиде при при Юн Йо-Джонг за филма „Минари“. Така тя стана първата корейка със златна статуетка.
Оскарът в тази категория бе връчен от Брад Пит, който сравни от сцената Мария Бакалова с Мерилин Монро.
“Това момиче напомня на Мерилин Монро. Някой ден ще бъде голяма звезда. Добре дошла, Мария!”, каза Пит.
В категорията „Най-добра поддържаща мъжка роля“ беше отличен Даниел Калуя от „Юда и черният месия“.
Големият победител за вечерта е филмът „Земя на номади“ на Клои Джао. Лентата спечели в основните категории „Най-добър филм“, „Режисура“ и „Най-добра женска роля“.
Това е едва вторият филм режисиран от жена, който печели в основната категория.
Актрисата Франсис Макдорманд бе отличена за ролята си във филма. Това е трета статуетка за нея за най-добра женска роля. Така тя e сред актрьорите с по три “Оскара” – заедно с Мерил Стрийп, Даниъл Дей-Луис и Джак Никълсъ. Катрин Хепбърн остава в историята като актрисата, грабнала 4 статуетки.
Призът за „Най-добра мъжка роля“ бе присъден на ветерана в киното Антъни Хопкинс за ролята му в „Бащата“. Самият Хопкинс обаче не беше в залата. Това е втора награда на киноакадемията за него. Първият си “Оскар” британският актьор печели за знаковата си роля на Ханибал Лектър в “Мълчанието на агнетата”.
В категориите за най-добър адаптиран и оригинален сценарий бяха отличени съответно Флориан Зелер и Кристофър Хамптън за “Бащата” и Емералд Фенъл за “Момиче с потенциал”.
Наградата за най-добър международен филм беше присъдена на “Още по едно” на датския режисьор Томас Винтерберг с Мадс Микелсен в главната роля.
В категорията за анимация беше отличена продукцията “За душата” на студио “Пиксар”.