
Десетокласникът от Кърджали Иван Герганов спечели първо място в престижно математическо състезание в Скопие. Шест са учениците от СОУ „П. Р. Славейков”, които посетиха Македонската столица по покана на местната гимназия „Георги Димитров”.
В оспорваната надпревара, състояла се под патронажа на кмета на Скопие участваха възпитаници от 14 училища от три балкански страни – Македония, Сърбия и от България.
Състезанието се провежда за втора поредна година.
По регламент всяко училище участваше с по шест ученика, излъчени след вътрешноучилищни състезания. Състезателите от Скопие бяха от профилирани паралелки, в които математика се е изучавала от 6 до 9 часа седмично. Учениците от Сърбия са от гимназия „Светозар Маркович” в Ниш, която има медалисти от международни олимпиади по математика.
Българчетата от Кърджали са от езикови паралелки, в които математика се изучава 2-3 часа седмично.
„Бяхме настанени по домове на наши връстници при отлични условия и забележително гостоприемство”, споделиха младите математици при завръщането си в родината.
Талантливият Иван Герганов е носител на много награди от международни състезания – Москва, Атина, Хонгконг. Той е възпитаник на „Школата по математика” в кърджалийското училище с ръководител Вълчо Милчев.









