Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Медицински сестри прекараха нощта в парламента

Kmeta.bg от Kmeta.bg
март 6, 2020
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
107
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Пет протестиращи медицински сестри прекараха нощта в сградата на Народното събрание. Те се барикадираха там късно снощи. Категорични са, че ще останат без краен срок, обявили са и гладна стачка. Твърдят, че действията им не са били предварително планирани.

След приключването на заседанието на здравната комисия, на което бяха поканени да участват вчера, медицинските служители останали в залата на Партийния дом. Очакванията им бяха, че на заседанието ще присъства и ресорният министър Кирил Ананиев, пред когото да повдигнат въпроса за заплатите. Той обаче не се появи заради извънредно заседание на здравните министри в Брюксел, където ще бъдат обсъждани мерки срещу коронавируса.

"Ние идваме редовно на заседанията на Здравната комисия и това, което вече ни изкара от обувките е неглижирането на нашите проблеми повече от година. Да не говорим, че пет дни стоим и мръзнем отвън на палатките – дъжд, вятър, абсолютно, тези хора си мислят, че ние сме интериора. Никой не го интересува, че ние сме там и какво искаме", каза Мая Илиева, председател на Синдиката на медицинските специалисти, цитирана от БГНЕС. Медицинските специалисти подновиха протестите си в столицата на 1 март. Те настояват за по-високи начални заплати или за спазване на договорената по колективен трудов договор сума от 950 лева. По думите на Илиева е била уговорена среща с министър Ананиев на 26 февруари. Тогава бил поставен срок за решаване на исканията им. Никой обаче не ги потърсил. 

Междувременно тази сутрин три от тях излязоха на перваза на прозорец. Причината – казват, че вътре няма ток. Още десетина души подкрепят протеста им под прозорците на сградата на Народното събрание на пл. „Батенберг“ – бившият Партиен дом. Сред тях са майките на деца с  увреждания от „Системата ни убива“, а вчера в подкрепа на протеста се включиха и няколко недоволни от търговското споразумение между ЕС и Канада, както и Мая Манолова.

От Министерството на здравеопазването са категорични, че голяма част от исканията на сестрите вече са изпълнени. 

Деница Сачева: Акцията е по-скоро политическа

Акцията на медицинските сестри по-скоро има политически елемент, отколкото синдикално искане. От 1 март има политическа акция, която се провежда пред партийния дом, с искания за оставки”. Това заяви пред NOVA социалният министър Деница Сачева за протеста на медицинските сестри. И обясни, че са проведени серия срещи с представители на медицинските сестри и са отпуснати допълнителни финансови средства.

„Проблемът с разговорите е, че с всеки нов разговор идват нови и нови искания. Не ми е известен конкретния повод за тази акция”, заяви Деница Сачева. „Търси се целенасочена провокация. Зад тях стоят политически опоненти”, смята още Сачева. Това засяга цялото общество. Трябва да си дадем ясна сметка какво искаме и какво върви. Темите в областта на социалната политика в момента се използват за тежки политически манипулации и пропаганди. Не става въпрос за сваляне на правителството, а за разрушаване на обществото”, каза още Сачева.  

НСО беше оставена сама да се с справи с барикадиралите се в бившия Партиен дом медицински сестри, насилие не е имало, това пък каза началникът на службата ген. Красимир Станчев. Помолих за съдействие МВР, но бяхме оставени сами да се справяме. Насилие над медицинските сестри не е имало. Той призна, че НСО за първи път изпада в такава ситуация.  

Снимка: Уикипедия, Архив

 

Предишна Статия

Никое лекарство не лекува като щастието – Габриел Гарсия Маркес

Следваща Статия

Кмет забрани къпането в Дунав

Свързани Статии

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”
Столична

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”

юни 10, 2026
106
Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки
Столична

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки

юни 9, 2026
133
Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа
Столична

Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа

юни 9, 2026
113
Събират опасни отпадъци в Стара Загора
Столична

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци само за последните 5 месеца

юни 8, 2026
109
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Столична

Изграждането на Зеления ринг на София ще започне от кв. “Изток”

юни 5, 2026
7.3k
На 6 юни пускат лифтовете към Витоша
Столична

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
693
Следваща Статия
Кмет забрани къпането в Дунав

Кмет забрани къпането в Дунав

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026
Китай унищожава европейската химическа индустрия

Китай унищожава европейската химическа индустрия

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS