Русия не беше допусната до зимните олимпийски игри в Пьончан през 2018 г. Руски спортисти ще могат да участват, но под неутрален флаг, обяви Международният олимпийски комитет (МОК).
За да бъдат допуснати до игрите, състезателите от Русия ще трябва да докажат, че са "чисти от допинг".
В допълнение на Руския олимпийски комитет е наложена глоба от 15 милиона долара. Вицепремиерът на Русия Виталий Мутко получава доживотна забрана за участие в олимпийски игри, а членът на МОК Александър Жуков е отстранен от поста си, съобщи Dnevnik.bg
До решението на МОК се стигна след 17-месечно разследване, водено от бившия президент на Швейцария Самуел Шмид. Той ръководеше независима комисия, която беше натоварена със задачата да провери разкритията на бившия директор на Московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков за държавно спонсорирана схема за употреба, разпространение и прикриване на допинг по време на зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г.
"Резултатите не са базират само на разкритията на Родченков. Налице са научни доказателства, документи от свидетелски показания и кореспонденция", обясни Шмид на съвместна пресконференция с президента на МОК Томас Бах.
Русия ще пропусне втора поредна олимпиада след летните игри в Рио де Жанейро през 2016 г.








