На последното си заседание общинският съвет в Монтана реши да бъдат отпускани стипендии на студенти от града, които учат медицина и педагогика, съобщи председателят Иво Иванов. За целта в бюджета за 2019 са заложени 10 000 лв.
Размерът на една стипендия е 2 500 лв. за година. Надяваме се още тази есен да сключим поне 4 договора, обясни Иво Иванов. Общината отчита, че през следващите години двете специалности ще станат дефицитни за града.
Условието на договора е след завършване стипендиантите да се върнат в Монтана и да работят в болницата и училищата най-малко две години.
Съветниците смекчиха условията за получаване на финансова помощ за новородени деца. Първоначално те решиха това право да имат само семейства, живели през последните 3 години в града или селата на общината. Това се оказа трудно изпълнимо, тъй като често едната половина на младото семейство е от Монтана, но другата е от други места и не е живяла 3 години в града. Сега условието е само единият от родителите да отговаря на изискването. На предишно заседание съветниците решиха общината да отпуска по 300 лв. за първо дете и по 500 – за второ. Новородените в града намаляват, отчита местният парламент. От началото на 2019 са родени само 59 деца.









