
Тринадесетият международен фестивал „Малешево пее и танцува” събира над 3000 самодейци от страната и чужбина в село Микрево, община Струмяни. Мащабната за региона музикална проява ще е от 21 до 23 октомври и се провежда под патронажа на Министерството на културата. На сцената в подножието на Малешевска планина своя талант ще покажат музиканти, певци и танцьори, а изпълненията им ще бъдат оценявани от компетентно жури.
Конкурсната програма ще е в първите два дни и ще започва още в 09,00 часа, като ще продължава до 18,00 часа. Ще има и съпътстващи събития – ще се открият сувенирна и фото изложба „Малешево през годините” и експозиция на картини в читалището на село Микрево. Във всяка от трите фестивални вечери ще има концерт-спектакъл.
На 21 октомври ще се изявят ансамбли от Македония, Сърбия, Молдова и Турция, а специален гост ще е Кирил Митовски. Вторият концерт ще започне с Ансамбъл “Тракия”, а след това ще се качат на сцената български и чужди фолклорни групи. Лауреатите на фестивала ще бъдат обявени на 23 октомври в 19,30 часа. В концерта ще се включат български и фолклорни ансамбли от Украйна, Молдова, Гърция и Турция. Гост-изпълнители са Стойка Германова, Ансамбъл „Малешевци” и Ансамбъл „Веселие”.
„Горд съм, че заедно с хората в нашата малка община Струмяни създаваме голямо събитие, което през 2014 г. бе удостоено със „Златна кобилица” – наградата на българската секция на Международната организация на фолклорните фестивали, която е партньор на ЮНЕСКО”, заяви кметът на община Струмяни – Емил Илиев.









