Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 7 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Най-големият риск е да не поемеш риск – Марк Зукърбърг

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 14, 2020
в Знаете ли че?
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
1 1442
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Марк Зукърбърг е повелителят на Facebook – най-голямата безплатна онлайн социална мрежа в света. Роденият на днешната дата през 1984 година американски предприемач и програмист днес навършва 36 години. Той създава фирмата „Facebook Inc.”, на която е главен изпълнителен директор и президент, като частна компания през 2004 г. Прави го заедно със своите състуденти Едуардо Саверин, Андрю Макколъм, Дъстин Московиц и Крис Хюз, докато все още учат в Харвардския университет. Далеч преди да постъпи в Харвард, уменията на Зъкърбърг като програмист са забелязани и често е определян като феномен в тази сфера. Някои дори го наричат „Детето-чудо”. Докато в университета изучава психология и компютърни науки, Марк Зъкърбърг членува и в Alpha Epsilon Pi – еврейско студентско братство.

thumb 46811063 303

По време на втората си година в университета създава програмата „Course Match“, която помага на студентите да избират учебни курсове според изборите и предпочитанията на техните състуденти. По думите на тогавашния му съквартирант Ари Хазит Зъкърбърг създава „само за развлечение“ и друга програма, която носи името „Facemash“.

Програмата дава възможност на студентите да изберат най-привлекателното лице от даден брой снимки. Първият фейсбук сайт, който прави, е затворен само след няколко дни, тъй като прекалено голямата му посещаемост натоварва сървърите на Харвард и прекъсва временно връзката към Интернет. В същото време и много от възпитаниците му подават жалби срещу употребата на техни снимки в сайта, тъй като това е направено без тяхното съгласие. Много обаче са и студентите, които харесват идеята за фейсбук, дори не в абсолютно същия вариант и се допитват до университета за създаването на подобна страница.

thumb feisbuk spira triabva da se slozhi krai 049

Днес Facebook e сред най-използваните социални мрежи в световен мащаб. Благодарение на него успяваме да се свързваме с хора в далечни точки на света. Споделяме хубавите и лошите моменти с нашите приятели, запознаваме се с нови, откриваме интересна за нас информация. Зукърбърг е убеден, че е полезен на хората, които искат да се свързват помежду си и да споделят това, което ги вълнува. Любопитно е, че поради своя далтонизъм създателят на мрежата предпочита синия цвят, затова този е доминиращият цвят на Facebook. Основната грижа на Зукърбърг е да осигури достиженията на цифровите технологии на колкото може повече хора и колкото се може по-скоро. Сигурно и той в началото не е вярвал, че фейсбук от колежански експеримент ще еволюира до онлайн социална мрежа, която има стотици милиони последователи на всички континенти по света. Марк едва ли е допускал, че това негово начинание ще е толкова успешно и ще намери толкова много привърженици навсякъде. Защото променя начина, по който светът комуникира.

Списанието „Vanity Fair” провъзгласява Зукърбърг за номер едно в списъка на топ 100 „най-влиятелните хора на информационната епоха“. През 2010 г. той е избран като номер 16 в годишното проучване на „New Statesman“ на 50-те най-влиятелни фигури.  Разбира се, състоянието ме су оценява на милиарди долари. През март 2010 г. списание Forbes го определя като най-младият милиардер, като състоянието му е 4 млрд. долара. Днес те са много повече. Самият Марк казва за милиардите: Никой не заслужава да има чак толкова много пари. В края на 2010 година Марк Зукърбърг обявява, че се присъединява към Клетвата за дарения – филантропска кампания на милиардерите Уорън Бъфет и Бил Гейтс. С този документ те обещават да дарят за благотворителност най-малко половината от богатството си в течение на времето и приканват останалите богати хора да направят същото. Всяка година създателят на фейсбук участва в различни благотворителни кампании.

Представяме ви интересни мисли на основателя на Фейсбук:

Много по-мотивиран съм от това да гарантирам, че сме оказали най-голям ефект върху света, отколкото от създаването на бизнес или гарантирането, че няма да се провалим", казва Зукърбърг в своя реч. "Повече се боя в живота си, че няма да използваме максимално възможностите, които имаме, отколкото че ще прецакаме нещо и бизнесът ще тръгне зле.

Най-важното нещо в бизнеса – да се съсредоточи върху създаването на нещо важно. Аз просто работя върху това, което бих искал самият да се забавлявам.

Социалната мрежа не е алтернатива на приятелство, а неговото продължение.

Аз мисля, че в бъдещето всички, а не само програмистите ще бъдат свързани с елементите за програмиране.

В свят, където социалните структури превишават всичко, виртуално, общодостъпното досие е информационна бомба.

Фейсбук не е създаден за това да бъде компания. Фейсбук се създаде за това, че да изпълнява социална мисия: да направи света по свързан и открит.

Всеки сто години средствата за масова информация претърпяват изменения. Днес е настанало време на тотален обмен на информация между конкретни хора. В това се и състоят бъдещите интернет реклами: нищо не сработва по-добре, от препоръчаното от твой приятел, което ти можеш да видиш на неговата страница.

Ако човек има мозък, той просто няма моралното право да работи не за себе си, отдавайки голяма част от своето време и резултатите от своите достижения на своят работодател.

Движи се бързо и чупи неща. Ако не чупиш неща, не се движиш достатъчно бързо.

Ако стартирах сега, щях да направя нещата много по-различно. Тогава не знаех нищо. В Силициевата долина имаш чувството, че трябва да си там. Но това не е единственото място, в което трябва да бъдеш. Ако започвах сега, щях да си остана в Бостън.

Знаете ли, спомням си много ясно как ядохме пица с приятелите ми и ден-два по-късно пуснах първата версия на Facebook. Тогава никога не бих си помислил, че ние ще бъдем тези, които ще направим всичко това. И мисля, че много от това, което се случи, се свежда до факта, че ни пукаше повече.

Въпросът не е „Какво искаме да знаем за хората?”. Той е „Какво искат хората да кажат за себе си?

Най-големият риск е да не поемеш риск. В свят, който се променя много бързо, единствената стратегия, която гарантира провал, е да не поемаш рискове.

Да градиш мисия и да правиш бизнес вървят ръка за ръка. Истина е, че основното нещо, което ме въодушевява за това, което работим, е мисията. В същото време обаче мисля, че от самото начало имаме твърдото убеждение, че трябва да правим и двете.

Хакерският подход е начин да градиш, който включва продължително подобрение и повторение. Хакерите вярват, че нещо винаги може да бъде по-добро и нищо никога не е напълно завършено.

„Хората могат да бъдат много умни или да имат умения, които са директно приложими. Ако обаче не вярват истински в нещо, няма да заработят здраво за него.

Не искам Facebook да бъде американска компания. Не искам да бъде онази компания, която разпространява само американски ценности по света… Моето мнение е, че трябва да бъде много чувствителни в културно отношение и да разбираме начина, по който хората наистина мислят.

Целта ми никога не е била просто да създам компания. Много хора бъркат това и мислят, че ме е грижа само за приходите, печалбите или някое от тези неща. Да не бъдеш просто компания означава за мен да изградиш нещо, което реално прави голяма промяна в света.

Предишна Статия

Слънцето ще ни топли щедро днес с температури до 34°

Следваща Статия

Разград с нови лампи

Свързани Статии

Ако спазвах всички правила, нямаше да стигна до никъде ~ 100 години от рождението на Мерилин Монро
Знаете ли че?

Ако спазвах всички правила, нямаше да стигна до никъде ~ 100 години от рождението на Мерилин Монро

юни 1, 2026
150
морска костенурка
Знаете ли че?

Костенурката – най-древният символ на Земята

май 23, 2026
1.1k
Крали Марко – османският васал, защитник на християните
Знаете ли че?

Крали Марко – османският васал, защитник на християните

май 17, 2026
860
Кръстът, на който сам се разпъваш, е най-тежък ~ Пенчо Славейков
Знаете ли че?

Кръстът, на който сам се разпъваш, е най-тежък ~ Пенчо Славейков

април 27, 2026
1.6k
40 години от трагедията в Чернобил
Знаете ли че?

40 години от трагедията в Чернобил

април 26, 2026
449
Каква е съдбата на знамената свидетели на Априлската епопея
Знаете ли че?

Каква е съдбата на знамената свидетели на Априлската епопея

април 24, 2026
121
Следваща Статия
Разград с нови лампи

Разград с нови лампи

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Седмични новини: България в процедура по свръхдефицит; Инфлацията скочи до 7%

Седмични новини: България в процедура по свръхдефицит; Инфлацията скочи до 7%

юни 7, 2026
Къде в Европа се чака най-дълго за преглед при лекар?

Къде в Европа се чака най-дълго за преглед при лекар?

юни 7, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS