Рамкови споразумения с пет китайски корпорации от строителния сектор подписа регионалният министър Николай Нанков. Контрактите са с China Communications Construction, China Road and Bridge Corporation, CITIC Construction, MIZRAHI REAL ESTATE GROUP, съвместно с China Machinery Engineering Corporation, и с Quantum Global Solutions, съвместно с PowerChina INTERNATIONAL GROUP, съобщиха от МРРБ.
Китайските компании проявяват интерес да участват при строителството на тунела под връх Шипка, автомагистрала „Черно море“, автомагистрала „Русе – Велико Търново“, автомагистрала „Хемус“, скоростния път „Видин – Ботевград“ и други приоритетни обекти, съобщиха от МРРБ.
„Свързаността е основен приоритет за нас“, каза министър Николай Нанков по време на церемонията. Той припомни, че през страната ни преминават пет трансевропейски транспортни коридора. Като предимства за България Нанков определи не само стратегическото географско положение с директен достъп от Европа до Близкия Изток и Азия, но и добрите условия за бизнес, стабилността и членството ни в ЕС. „Уверени сме, че следва да имаме важна роля в процеса на свързване на Европа с Азия, тъй като през България преминава връзката със Западна Европа по река Дунав и най-пряката връзка през Черно море и Персийския залив по Пътя на коприната“, каза още регионалният министър, цитиран от economic.bg.
Николай Нанков напомни, че през последните години интензивният политически диалог между България и Китай създаде рамка за ползотворно сътрудничество във всички сфери, както и че страната ни подкрепя и участва в различните формати на Инициативата за сътрудничество между азиатската страна и държавите от Централна и Източна Европа.
В продължение на установения диалог и в рамките на инициативата 16+1, която България разглежда като допълнителна възможност за разширяване на връзките с Китай, са проведени редица срещи между представители на МРРБ и потенциални китайски инвеститори, резултат от които са подписаните днес споразумения. Целта им е продължаване на диалога и намиране на оптималните модели за реализиране на инфраструктурни проекти у нас – без държавни гаранции, при отчитане интересите на двете страни и задълженията на България като държава-член на ЕС и в съответствие с действащата нормативна рамка. За изпълнение на всяко от Рамковите споразумения двете страни ще подготвят План за действие с конкретни следващи стъпки. След подписването им предстои да се разработи механизъм за реализация на проектите, който ще бъде в съответствие с националното законодателство и добрите европейски практики.
„Приветстваме китайските инвестиции в България, тъй като към момента обемът им не отговаря на потенциала на икономическите ни отношения. Радваме се, че интересът Ви към България е сериозен. Това е ясен знак, че виждате възможности за растеж и развитие у нас. Инвестициите на китайските компании биха били плюс за икономиката ни, тъй като те са на светло, иновативни, осигуряват работни места и са социално отговорни“, каза още министър Николай Нанков на представителите на китойските компании.