Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Нарушения има в над 50% от обществените поръчки

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 29, 2014
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
5387131691b21
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

5387131691b21Нарушения има в 55% от обществените поръчки, а загубите от тях надхвърлят 2.5 млрд. лв.

Това са установили проверките на Агенцията за държавен и финансов контрол през миналата година. Данните от отчета на АДФИ бяха представени на днешното правителствено заседание.

Най-често нарушенията са липса на публичност, прозрачност и дискриминация. Малки поръчки са правени без събиране на три оферти за възлагане, без поръчка или са сключвани анекси без основание за това.

Виновно причинени вреди в размер на 38 163 518 лв. са установени през 2013 г. при проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция. По време на инспекциите са възстановени 106 782 лв., за 1 337 653 лв. са съставени 18 акта за начет срещу 28 длъжностни лица, а за останалите вреди са направени предложения за търсене на отговорност по Кодекса на труда или по общия исков ред.

Съставените актове за установяване на административни нарушения са 2886 – 1902 на физически и 984 на юридически лица. По образувани административно-наказателни производства са издадени 1751 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции в размер на 4 515 250 лв.

Извършените през 2013 г. от АДФИ финансови инспекции и проверки са 478. След промените в законодателството агенцията прави инспекции и в областта на обществените поръчки – през миналата година са приключени 202 планови финансови инспекции и проверки и 276 извънпланови (въз основа на постъпили сигнали и искания).

Проверени са 2484 процедури за възлагане на обществени поръчки на стойност над 2,5 млрд. лв. В 55% от случаите са установени нарушения. По-голямата част (31%) от тях са свързани с неспазване на принципите на ЗОП за публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация – случаите на сключени договори без проведени процедури за възлагане на обществени поръчки при наличие на основания за това са 522 на стойност 269 156 733 лв.; 146 са случаите на възлагането на договори за малки обществени поръчки без събрани три оферти; при 27 обществени поръчки е установено, че възложителите са поставили условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите; при 38 случая са сключени анекси към договори за обществени поръчки без законови основания за това, с които са изменяни цени, срокове за изпълнение и др.; при 44 случая неоснователно са проведени процедури на договаряне без обявление или договаряне с покана вместо провеждане на открита процедура.

При 599 обществени поръчки (24% от общо проверените) са констатирани нарушения, които имат процедурен характер – неспазване на срокове, неизпращане на информация за публикуване, внасяне и освобождаване на гаранции на кандидатите за участие и за изпълнение на поръчки и др.

При извършените финансови инспекции са установени нарушения на бюджетната и финансовата дисциплина в размер на 113 132 208 лв., за които органите на АДФИ са наложили административно наказателна отговорност. Установените нарушения са на Закона за счетоводството и на нормативните актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, при извършването на разходи без да са одобрени средства по бюджетите, използване на целеви субсидии не по предназначение и др.

Предишна Статия

Неков разби илюзиите на Достена Лаверн: Ще отида евродепутат

Следваща Статия

Лекари масово напускат работните си места във Варна

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
108
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
124
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Лекари масово напускат работните си места във Варна

Лекари масово напускат работните си места във Варна

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS