Никополис ад Иструм става част от 100-те туристически обекта

18 2

Никополис ад Иструм става част от националното движение „Опознай България. Стоте национални туристически обекта“. Римският град, който се намира само на 15 минути с автомобил от Велико Търново, ще бъде включен в новата партида от книжката, която популяризира туристическите атракции. Така Старата столица вече ще присъства с четири обекта – крепостта Царевец, средновековната църква „Рождество Христово“ в с. Арбанаси, Никополис ад Иструм и Археологически музей.

Предложението до Министерството на културата е дело на кметицата на близкото до Никополис великотърновско село Никюп. С отлична презентация за римския град тя е впечатлила комисията, разглеждаща кандидатурите.

Римският град е един от най-добре запазените не само в България, а и в Югоизточна Европа. Преди няколко години Министерството на културата реализира мащабен проект за социализация на архитектурно-музейния резерват, управляван от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Всяка година там работят и археолози, а само преди броени седмици Иван Църов откри уникален релеф, изобразяващ гладиаторски двубой.

„Находката е много ценна. В България досега има само три подобни изображения. Те доказват, че и по нашите земи са се провеждали гладиаторски битки“, коментира тогава Иван Църов.

С откритието той запозна кмета на Старата столица Даниел Панов, който посети Никополис ад Иструм в следобедните часове. Друга интересна находка е и олтар, посветен на богинята покровителка на Никополис ад Иструм – Тюхе.

Римският град е и арена на летен реанакторски фестивал, който събира групи за възстановки от няколко държави и хиляди души публика.

Exit mobile version