Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 24 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Оборотите в Банско и Боровец с 1/3 по-високи след проверките на НАП

Kmeta .bg от Kmeta .bg
март 14, 2017
в Банско
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
D0 91 D0 B0 D0 BD D1 81 D0 BA D0 BE D1 82 D1 83 D1 80 D0 B8 D1 81 D1 82 D0 B8 1 2
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook
Банско-туристи-1
Според данъчните проверките им дисциплинират търговците

Над 27% се увеличиха оборотите в търговски обекти в Банско и Боровец в сравнение със същия период на миналата година. Причината е в зимната кампания, осъществена от инспекторите от отдел „Оперативни проверки“ на ТД на НАП-София. От старта на инициативата през 2014 г. до момента този процент е над 60. Тази зима бяха извършени скрити и явни наблюдения, инвентаризации и реално отчитане на оборотите. По-голяма част от най-посещаваните заведения за обществено хранене в курортите бяха поставени под постоянно наблюдение, с физическо присъствие на служители на агенцията. Целта на наблюденията бе да се сравняват отчитаните обороти за минали периоди с регистрираните по време на проверката. Наличието на съществени различия наложи фирмите да бъдат предложени за пълна ревизия. Констатирани бяха разлики в оборотите в сравнение с миналата година в размер на над 10 пъти в полза на наблюдавания период.

Данъчните служители извършиха над 2200 проверки, съставени бяха 128 акта за установени административни нарушения, издадени са заповеди за затваряне на 31 обекта. Констатираните нарушения, наложили запечатването за срок до един месец, са липса на фискално устройство и неиздаване на касова бележка. Установени са и множество случаи на разлики между регистрираните през фискалното устройство продажби и наличните в касата на обекта парични средства. Паралелно с проверките търговските обекти се посещаваха от патрулиращи данъчните служители, които влязоха във всеки търговски обект в Банско и Боровец. Бяха събрани над 3000 фискални бонове, чрез които са проверени фирмите, стопанисващи обектите, връзката на фискалните устройства със системата на НАП и коректното отчитане на оборотите.

Към екипите на инспекторите от Оперативни проверки се включиха и публични изпълнители, бе извършено принудително изземане на средствата на длъжници от касите на над 50 търговски обекти. Мярката за принудително изпълнение е наложена на фирми с публични задължения, които не са погасени доброволно в указаните от закона срокове. В хода на тези мерки, 9 обекта смениха фирмите, които ги стопанисват, за да избегнат изземането на пари от касите. Това доведе до следваща стъпка на НАП. На всичките 9 „стари“ фирми, на „новите“ 9 и на физическите лица, чиято собственост са те, ще бъдат направени пълни ревизии.

Приоритет в работата на екипите бяха и съвместните проверки с представители на общинска администрация, които бяха насочени основно към лица, отдаващи под наем апартаменти или стаи в обекти, които нямат категоризация и за получените доходи не заплащат туристически данък и данъци към републиканския бюджет. В хода на кампанията са извършени десетки съвместни проверки на нощни заведения по искане на МВР. „Целта на кампанията тази година бе насочена по-скоро към промяна в поведението на бизнеса, а не толкова към налагане на санкции. Стараем се да бъдем в помощ на коректните данъкоплатци и да ограничим максимално действията на тези, които нарушават закона. Опитът ни сочи, че превантивният контрол е много по-резултатен от съставяне на актове и констатиране на нарушения.

Изграждане на партньорски отношения с бизнеса и спазването на закона е акцентът в нашата работа“, заяви за медиите директорът на ТД на НАП-София – Илиана Христова.

Контролните мерки в зимните курорти ще продължават без прекъсване не само до края на сезона, но и през цялата година и ще бъдат в денонощен режим. Основната цел е всички задължени лица да регистрират реализираните приходи от своята дейност и да внесат дължимите данъци и осигуровки.



Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК

Предишна Статия

Децата в Свищов с колело на училище

Следваща Статия

Мият, чистят, кърпят и озеленяват улици предпролетно в Шумен

Свързани Статии

Банско остава в ритъма на рока до 26 юли
Банско

Банско остава в ритъма на рока до 26 юли

юли 24, 2026
104
931 метра нагоре по „Томба“: Пирин посреща „Тодорка Вертикал“
Банско

931 метра нагоре по „Томба“: Пирин посреща „Тодорка Вертикал“

юли 23, 2026
103
Банско обединява деца, родители и полиция за по-безопасно лято
Банско

Банско обединява деца, родители и полиция за по-безопасно лято

юли 23, 2026
107
Банско вдига децибелите за пет рок вечери
Банско

Банско вдига децибелите за пет рок вечери

юли 21, 2026
103
Рев на мотори, адреналин и предизвикателства на планински трасета отново завладяват Банско
Банско

Рев на мотори, адреналин и предизвикателства на планински трасета отново завладяват Банско

юли 18, 2026
105
Банско събира млади таланти в първата Международна фестивална академия
Банско

Банско събира млади таланти в първата Международна фестивална академия

юли 11, 2026
105
Следваща Статия
Мият, чистят, кърпят и озеленяват улици предпролетно в Шумен

Мият, чистят, кърпят и озеленяват улици предпролетно в Шумен

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: Бюджет 2026 е окончателно приет: Край на общинската програма

Вечерни новини: Бюджет 2026 е окончателно приет: Край на общинската програма

юли 24, 2026
Екипажът на Enterprise се завръща за нови космически мисии

Екипажът на Enterprise се завръща за нови космически мисии

юли 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO