В безплодна говорилня се превърна второто обществено обсъждане на проектите за нов облик на централната градска част на София. Обсъждането се състоя в сградата на Френския институт на пл. „Славейков” и бе модерирано с променлив успех от арх. Бойка Къдрева – представител на Направление „Архитектура и Градоустройство” към Столична община.
Одобрените проекти бяха представени повторно пред обществеността от ръководителите на разработилите ги групи – арх.Стефан Добрев („Стефан Добрев – архитектура и дизайн”) и арх.Иво Пантелеев („А.Д.А.”). Презентацията на вече известните характеристики отне около половината време предвидено за дискусия.
„Чисто негативните мнения да не присъстват в залата,” призова арх. Добрев още преди началото на резюмето относно Зона 1 (бул. „Евлоги и Христо Георгиеви” и р. Перловска между ул. „Граф Игнатиев” и Орлов мост). Той защити решението на неговия колектив да оптимизира и разшири с по една лента булеварда преди кръстовището с „Цариградско шосе”. Проектантът обяви, че идеята е трафика да стане „флуиден”. „Никой няма интерес колите да останат на 1 място и да създават проблеми,” заяви Добрев. На пряката критика, че по този начин се увеличава автомобилния трафик в центъра, Добрев отговори така „За да може да се обходи и олекоти от автомобилен трафик историческия център, тези артерии трябва да се освободят.”
Той още подчерта необходимостта от заложеното в проекта облагородяване на Перловската река и площтта около нея, чрез изграждане на тематични площади (На футбола, на шахмата, на волейбола, амфитеатър и др.) и премоделиране на зелените пространства. „Има как съществуващата зеленина, която е оцеляла да бъде преместена при ремонта,” отговори той на притесненията, че дървета ще бъдат изсечени. Ландшафт оценка на района е показала, че голяма част от същите големи дървета са болни или увредени. Предвидено е подобряване на велосипедното трасе по протежението на реката.
Такова отсъства от останалите планове. Арх. Иво Пантелеев от „А.Д.А.” (Зони 2 и 4 – ул. „Граф Игнатиев”, „Иван Шишман”, „Солунска”, „Шести септември”, градинката при църквата „Св. Седмочисленици”, пл. „Славейков”, „Народно събрание”, „Александър Невски”, градинката „Кристал”) определи като основна идея в работата „прочистването на физически и визуални бариери,” пред обединяването на пространствата в зоните. Такива ненужни бариери се оказват зеленчуковия пазар на „Граф Игнатиев” и книжния на пл. „Славейков”, които ще работят на временен принцип, съответно в петък, и в петък, събота и неделя. Извън тези дни те ще бъдат разглабяни и пространствата им ще се използват от кафенета и други рекреационни зони.
Двата чифта трамвайни релси по „Граф Игнатиев” ще бъдат преплетени една в друга, по пример от центъра на Амстердам. В момента по трасето вървят 3 трамвайни линии, мотрисите от които ще трябва да се изчакват.
В плановете още затворения фонтан в средата на „Славейков” ще бъде премахнат, а скулптурната композиция на Славейков-баща и син ще бъде преместена там. Пространството около църквата „Александър Невски” ще стане пешеходно., ул. „Иван Шишман” ще се превърне в първото в страната „споделено между коли и хора пространство”. Максималната скорост за превозни средства в района ще е 30 км/ч, а банкетите по „Шишман” и „Солунска” ще бъдат премахнати, отново с цел „единност”. В района на ул. „Оборище”, между бул. „Васил Левски” и храм-паметника, ще се появят първите подземни паркинги в страната, в които колите ще бъдат сваляни с асансьор в пететажна клетъчна структура. Комплексът ще събира 250 коли.
Пантелеев определи подхода на него и колегите му в работата като „сдържан”.
Всички тези характеристики на плановете вече бяха известни. За съжаление, за адекватното им обсъждане време не остана. За да могат да бъдат чути повече мнения, дискусията се превърна в надпреварване на разхвърляни изказвания. Още в самото му начало арх. Къдрева потвърди изказване от публиката, че веднъж селектирани, проектите не подлежат на естетически контрол от жури или експертен съвет, а ще се променят само при желание от авторите им.
Критиките от присъстващите бяха толкова добре известни, колкото и плановете – поставянето на трафика преди хората във философията на проекта за Зона 1, местенето на стари паметници и развалянето на традиционни за центъра композиции в Зони 2 и 4, неподходящо подреждане на настилка и в двата случая, липсата на приемственост в архитектурата и др.
Ключов бе въпроса как е възможно именно това гражданско участие в обсъждането на проектите, преди тяхното селектиране, да бъде въведено. „В нашата демокрация представителите на гражданството са общинските съветници, каквито имаше в журито,” отговори Къдрева и допълни, че конкурсът е бил изключително добре оповестен. Всъщност, след официалния анонс участниците са имали 40 дни за разработване на идеите си за най-старите и културно ключови райони на столицата.
Спечелилите проектантски бюра разполагат с един месец за „дооблагородяване” (по арх. Къдрева) на проектите си. Предстоят още дискусии по плановете. Следващата ще се проведе на 30.03 (понеделник), от 18ч., в сградата на Съюза на архитектите в България.