Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Огънят на Сурва дойде от небето (снимки)

Kmeta .bg от Kmeta .bg
януари 27, 2017
в Перник
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
16358680 10210485194198330 988460319 n
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook
16358680_10210485194198330_988460319_n
Уникалната празнична вечер с изпълнение на „Майсторите на танца” започна с факелно сурвакарско дефиле

Невиждан спектакъл под наслов “Огънят на Сурва” постави началото на 26-то издание на Международния маскараден фестивал в Перник. Стотиците зрители, жители и гости на града имаха възможността да се насладят на истинско зрелищно шоу в духа на фестивалната традиция.

Уникалната празнична вечер с изпълнение на „Майсторите на танца” започна с факелно сурвакарско дефиле, с което кметът на Общината д-р Вяра Церовска поведе гостите към сцената пред Двореца на културата.

16244062_10210485184838096_595013773_n

Тържествената програма продължи с химна на Република България и химна на Европа. Сред официалните лица бяха посланици, народният представител и зам.-председател на ПГ на ПП ГЕРБ в 43-то НС Красимир Велчев, евродепутатите от групата на ГЕРБ/ЕНП Владимир Уручев и Андрей Новаков, д-р Александър Александров, областен управител на област Перник, инж. Иво Савов, председател на Общински съвет-Перник, общински съветници, зам.-кметовете на Община Перник инж. Владислав Караилиев, Денислав Захариев, Севделина Ковачева и Йордан Павлов, кметове и кметски наместници от Перник и България, почетни граждани на град Перник, Хенри Ван дер Кроон, президент на Федерацията на европейските карнавални градове, членове на Международния борд на федерацията на европейските карнавални градове, представители на карнавалните градове-членове на Федерацията.

16295586_10210485189758219_38535059_n

Кметът Вяра Церовска като домакин ги посрещна с думите:„Добре дошли в Перник по Сурва! След малко в Перник ще видите дълбоко скътани тайни и обичаи. Пред вас ще се запали огънят. Ще звъннат звънците. Видения, сенки, маски и герои ще изпълнят пространството около нас във вечната борба между добро и зло. С тази борба и с тези танци ще ликуваме и ние, защото ще ликува и ще царства духът на Сурва!”

Президентът на ФЕКГ Хенри Ван дер Кроон пък сподели за пореден път, че в Перник се чувства, като у дома .

„Щастлив съм да видя всички тези хора от Перник. Много съм щастлив от присъствието на толкова посланици тук, щастлив съм да видя толкова много хора от Сърбия, Словения, Италия, Гърция. Това ми дава основание да очаквам един прекрасен празник на сурвакарите“, сподели още Кроон

Кметът на Перник предаде на войводата на фестивала символичния ключ на града и му заръча да управлява през празничните дни умно, мъдро и с много веселие. Войводата пък се закле, че ще служи на фестивала и на доброто и с чест ще изпълни всички заръки и прочете воеводски заповеди, които всеки трябва задължително да спазва във фестивалните дни.

Огънят на Сурва дойде от небето с помощта на сурвакар-акробат, снимали се в холивудски продукции. Той се спусна от сградата на Двореца на културата, за да донесе на кмета – Вяра Церовска факла, с която тя запали Огъня на Фестивала.

На сцената се редуваха костюми ,светлини, танци и песни, а космическият глас на Валя Балканска огласи Перник с прекрасните си изпълнения и музиката на 15 гайдарчета от Смолян.

16344007_10210485192198280_938349153_n

Гласовитата солистка на ансамбъл „Филип Кутев” Сорина Богомилова също изненада перничани и гости на града. Сред впечатляващите участници в концерта бяха гъдуларят Росен Генков и певицата Деси Добрева, която грабна публиката с прекрасните си изпълнения.

Последва пищно пиротехническо шоу, което остави перничани без дъх и общо веселие около сурвакарската клада с групата на село Долна Секирна.

16358467_10210485190998250_1254943562_n

Предишна Статия

Персоналът в хотелите – ключ за повече туристи 

Следваща Статия

Електрически автобуси тръгват във Велико Търново

Свързани Статии

Перник облекчава трафика с нов пътен възел
Перник

Перник облекчава трафика с нов пътен възел

май 14, 2026
105
Творби на Салвадор Дали превземат Перник
Перник

Творби на Салвадор Дали превземат Перник

април 21, 2026
119
Перник купува нова техника за местната болница
Перник

Перник купува нова техника за местната болница

март 31, 2026
106
873 са свободните места за детските градини в Пловдив
Перник

Детска градина в Перник ще издава онлайн вестник за родители

март 2, 2026
106
Хиляди участници от цялата страна и 20 международни групи взеха участие в първия уикенд на “Сурва” (снимки)
Перник

Хиляди участници от цялата страна и 20 международни групи взеха участие в първия уикенд на “Сурва” (снимки)

януари 19, 2026
112
Още обновени училища и спортни площадки в Перник (снимки)
Перник

Още обновени училища и спортни площадки в Перник (снимки)

януари 18, 2026
109
Следваща Статия
Електрически автобуси тръгват във Велико Търново

Електрически автобуси тръгват във Велико Търново

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS