Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Опитът за преврат струвал на Турция 100 млрд. долара

Kmeta.bg от Kmeta.bg
август 3, 2016
в Светът
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
g
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

 

g

Опитът за преврат струвал 100 млрд. долара на Турция. Това заяви турският посланик, Н.Пр. Сюлейман Гьокче в интервю за “24 часа”.

Неуспешният опит за преврат бе в нощта на 15 юли. За мозък на пуча бе обявен от Анкара Фетуллах Гюлен – бивш съратник, а сега политически противник на президента Реджеп Тайип Ердоган. В началото на седмицата турският външен министър обяви, че член на терористичната организация ФЕТО, както наричат турски власти структурата на Гюлен, е в България.

“Мисля, че превратът наистина би предизвикал хаос и обществени безредици. Даже не ми се мисли какво би могло да стане. Съвсем друга динамика щеше да има – насилие, страх… Със сигурност това щеше да доведе до нестабилност. А в една такава хаотична ситуация не знаеш накъде и как могат да се развият нещата. И това е директно свързано с България, защото вие сте съседна страна и щеше да ви засегне неминуемо. Не знам защо е толкова трудно да се разбере това”, казва Гьокче.

Чистката в държавната администрация в съседката ни засегна близо 60 000 души, прокуратурата иска арест за десетки журналисти. Турция е затворила най-малко 131 медии след опита за преврат. Те включват 3 информационни агенции, 16 телевизионни канала, 23 радиостанции, 45 ежедневника, 15 списания и 29 издателски къщи, твърди Al Jazeera.

По думите на Гьокче, работата в държавата постепенно се възстановява – институциите работят, общественият и конституционният ред са върнати. “Гражданското общество е активно. Медиите – също, без изключение – от всички възможни цветове и с различни политически пристрастия всички са срещу опита за преврат и в подкрепа на демокрацията и конституционния ред”, заяви дипломатът.

“Тези, които реално извършиха опита за преврат, са малка част от въоръжените сили – има средно и високо ниво офицери”, продължи посланикът и допълни, че проблемът е по-дълбок: “Когато говорим за ФЕТО, разговорът опира до така нареченото златно поколение – поколение от умни деца, изучени в техните училища в продължение на десетилетия. Защото говорим за организация, която е активна вече 40 години. Става дума за систематична работа по инфилтриране на техни хора на ключови позиции, на места, на които се вземат решения във всички държавни структури”, разсъждава посланикът на Турция в България.

Предишна Статия

Петрич търси секретар с компютърни умения

Следваща Статия

Опитът за преврат струвал на Турция 100 млрд. долара

Свързани Статии

Почина големият актьор Чък Норис
Светът

Почина големият актьор Чък Норис

март 20, 2026
122
Бордът за приятелство и сътрудничество между България и ОАЕ осъди агресивните действия на Иран
Светът

Бордът за приятелство и сътрудничество между България и ОАЕ осъди агресивните действия на Иран

март 9, 2026
108
Гърция и Турция са най-желаните дестинации за българите през септември
Светът

Само за година: Близо 60 000 българи са напуснали Германия

февруари 10, 2026
130
Вдигането на заплатите привлича нови учители, ред е на сестрите
Светът

Испания забранява достъпа до социални мрежи на деца до 16 г.

февруари 8, 2026
108
Тръмп става боксов коментатор
Светът

САЩ: Европа е важна, но не е приоритет

януари 24, 2026
107
heart 762564 640
Светът

Пенсионирана лекарка в Испания приюти мигранти, останали без дом

януари 4, 2026
104
Следваща Статия
Избраха място за паметника-портал на 7-ми Преславски полк в Шумен

Избраха място за паметника-портал на 7-ми Преславски полк в Шумен

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS