
Организации алармират за опасност за плажовете и водите на Черно море заради пластмаса. От Черноморската мрежа на неправителствените организации (ЧМНО) настояват за по-строг контрол върху изхвърлянето на пластмсови отпадъци по плажовете и във водата по Черноморието ни. В обединението на организациите участват представители от шестте държави, граничещи с морския басейн, предава БНТ. Учените твърдят, че чрез рибата, която консумираме, хората поглъщат и много химически отпадъци.
Данни на Програмата на ООН за околната среда показват, че на всеки квадратен километър морска площ се падат около 13 000 парчета пластмасови отпадъци. За Черно море обаче статистика няма. Въпреки това с просто око се вижда безотговорното отношение на туристите.
“Раздробяването на всички тези отпадъци на малки частици в крайна сметка попада в рибата, която стига и до нашата чиния. Това означава, че събирането на големи количества от неразградими отпадъци в морето унищожава и неговата околна среда, подкопава и нашите възможности да ползваме един ценен ресурс”, обяснява Александър Шиваров, експерт на ЧМНО.
По думите му обезпокоителен е и фактът, че във водата все по-често плуват найлонови торбички, опаковки, бутилки и други. Затова представителите от организациите в България и Румъния ще настояват пред Черноморската комисия и други европейски институции, контролът да се засили.








