Според археолози, в Провадия е разкрит най-старият известен град в Европа.
Смята се, че укрепеното селище с крепостна стена край днешния град Провадия е бил важен център в производството на сол.
Откриването му в североизточна България може да обясни огромното златно съкровище, открито в района преди 40 години.
Археолозите смятат, че в града са живели около 350 души, и че той да датира от период между 4700 и 4200 години преди новата ера. Това е 1500 години преди началото на гръцката цивилизация.
Жителите изварявали вода от местен извор като от нея правели блокчета сол, с които търгували – ползвани са за консервация на месо.
Солта е била изключително ценна стока по онова време – според експерти, това може да обясни огромните защитни стени, които опасвали града.
Разкопките на мястото, започнали през 2005 г., са разкрили също останки на двуетажни къщи, група ями, използван за ритуали, както и части от порта и казарма.
Малък некрополис (гробище) беше открит по-рано през годината като изследванията му продължават.
„Не говорим за град като тези на гръцките градове-държави, за древноримско или средновековно селище, а за такъв, който според археолозите представлява град от петото хилядолетие преди Христа“ каза Васил Николов, изследовател към Националния археологически институт, пред агенция „Асошиейтид прес“.
Според Крум Бъчваров от същия институт последната находка е „изключително интересна“.
„Огромните стени около селището, изградени много високи и от каменни блокове… са нещо невиждано при разкопки на праисторически селища в югоизточна Европа досега“, каза той пред агенция „Асошиейтид прес“.
Подобни солни мини край Тузла в Босна и Турда в Румъния също подкрепят съществуването на серия от цивилизации, които са добивали също мед и злато в Карпатите и Балкана през същия период.
Според кореспондента на БиБиСи – Европа Ник Торпи последното откритие почти със сигурност обяснява съкровището, открито преди 40 години на 31 км по-далеч – на гробище край Варна – най-старото злато, открито където и да е в света.
По информация на БиБиСи, снимка – БиБиСи: http://www.bbc.com/news/world-europe-20156681