Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 8 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Откриха нова крепостна стена при римския лагер Состра

Kmeta .bg от Kmeta .bg
септември 29, 2018
в Троян
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
2 93
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Открита е най-ранната каменна крепостна стена на римския военен лагер Состра (землище на с. Ломец, Община Троян) на пътя Ескус – Филипополис, съобщи ръководителят на проучванията проф. д-р Иван Христов от НИМ. Предполага се, че тя е изградена  от войниците на Втора матиакска кохорта през втората половина на II век.

Стената е широка близо 1,9 м и е била с приблизителна дължина на източната стена 130 м. На юг тя е правила завой с добре видима чупка. През 2011 г. се изказва предположението въз основа само на теренни наблюдения, че на източния й фронт е имало две правоъгълни кули. Стената е разкрита със запазена дълбочина в субструция от 0,40 до 1 м. Изградена е с речни средно големи камъни на калова спойка. Ранният лагер на Состра носи всички белези на крепостното строителство от времето на Траян – Хадриан. Ъглите на разкритата източна крепостна стена от втората половина на II век са дъговидно извити.

Предполагаемите правоъгълни кули на тази стена са от вътрешната страна на укреплението, но тяхното съществуване е хипотетично и поради повдигната вече дискусия в научната литература за характера на спомената стена са предприети геофизични проучвания с цел да се установи както наличието на кули така и на други структури западно от стената.

Проучване е закономерно и планово продължение археологическите разкопки и е междинен етап към стартиране на цялостно археологическо проучване в пространството между стената и тази от III век. Целта на изследването е осъществяване на геофизическо проучване чрез георадар, на площ от 1000 м2.

Геофизичните работи са проведени в края на месец август от инж. Кирил Велковски под ръководството на проф. д-р Иван Христов от НИМ. Те обхващат основно източната зона на кастела Состра. Заложени са три сектора. Финансирането е подсигурено от бюджета на Община Троян в рамките на планираните средства за обекта за тази година.

В резултат на проучването е доказано продължението на ранната стена североизточно от северната фланкираща кула на главната източна порта на кастела от III век, както и южно от южната порта на укреплението. Забелязани са структури в сектор „А”, които са предпоставка за по-мащабно проучване чрез разкопки през следващата археологическа кампания. Всички документирани структури са ситуирани на дълбочина от сегашния терен до 1, 5 м.

Според ръководителя на проучванията Иван Христов се очакват изненади при следващите разкопки защото ранната историята на най-голямата римска крепост в Троянско е най-слабо проучена. Досега всички налични данни (епиграфски и нумизматични) сочат че Состра е изградена около 146 г. Съществува вероятност обаче ранната крепостна стена да има по-стара история и да свързана с времето на управление на император Траян, чието име носи сегашния планински град.

 

Предишна Статия

От -4° до 28° през октомври

Следваща Статия

С водосвет откриха ремонтирана гимназия

Свързани Статии

Троян официално откри новата си многофункционална спортна зала
Троян

Троян официално откри новата си многофункционална спортна зала

юни 8, 2026
109
Донка Михайлова: За властта е удобно кметовете да са зависими
Гледна точка

Донка Михайлова: За властта е удобно кметовете да са зависими

май 13, 2026
132
Троян посрещна олимпийски Лора Христова (снимки)
Троян

Троян посрещна олимпийски Лора Христова (снимки)

март 23, 2026
121
Общините в капана на държавния бюджет
Троян

Донка Михайлова: Ще посрещнем Лора Христова с ново трасе за летен биатлон

февруари 13, 2026
128
Троянският манастир посреща частица от мощите на свети Давид Евбейски
Троян

Троянският манастир посреща частица от мощите на свети Давид Евбейски

януари 26, 2026
105
Спортен салон и сензорна градина радва деца и родители в началното училище в Троян (снимки)
Троян

Спортен салон и сензорна градина радва деца и родители в началното училище в Троян (снимки)

януари 20, 2026
123
Следваща Статия
С водосвет откриха ремонтирана гимназия

С водосвет откриха ремонтирана гимназия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини се превръщат в норма в Южна Азия

Екстремните горещини се превръщат в норма в Южна Азия

юни 8, 2026
Черни облаци над авиопревозвачите: Печалбите се топят наполовина

Черни облаци над авиопревозвачите: Печалбите се топят наполовина

юни 8, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS