С тържествена церемония на 22 октомври официално бе открит паметникът на Златю Бояджиев по повод 117- годишнината от рождението на художника.
Паметникът е поставен на площада пред сградата на община Брезово на мястото на стария бюст на Златю Бояджиев. Монументът бе изработен по поръчка на предишното ръководство на общината. Самата скулптура изобразява художника, отправил взор към родните поля, а в ръцете си държи четка и палитра. Неин автор е известният карловски скулптор проф. д-р Димитър Рашков, с който официално открихме скулптурата.
Искам да изкажа своите благодарности за честта, с която ни удостои внукът на твореца- Златин Бояджиев, многото художници и скулптури и авторът на книгата "Златю Бояджиев- виденията на великия майстор" – Димитър Пампулов, които бяха част от тържеството по повод откриването на паметника, написа в профила си във фейсбук Христо Енков – кмет на община Брезово.
Преди 117 години в Брезово се ражда един от най-талантливите български художници, обичан от целия ни народ. Първи син в семейството на земеделеца Георги Бояджиев, малкият Златю прекарва детство, изпълнено с труд и събития, станали повратни в живота на всички тогавашни деца – войните за национално обединение на Отечеството. През 1925г. той завършва търговското училище в Пловдив, но решението му да стане художник надделява и вместо да се захване с търговски дела, започва да учи фирмопис. В града под тепетата той се сближава с художниците Васил Бараков и Давид Перец, с които работят във фирмописното ателие на Гео Мирчев.
През есента на 1927 г. Златю Бояджиев е приет в художествената академия в София. След него пристигат и другите двама и така започва една от най-живописните глави в историята на нашата артистична бохема, известна под името „Бараците”. През 1931 г. той завършва академията в класа на проф. Цено Тодоров – един от най-известните специалисти в художествената живопис, разказва още кметът на Брезово.
Първите творчески изяви на младия художник, които започват през 30-те години на миналия век, разкриват един ярък и самобитен талант, който дълбоко и проникновено отразява бита и душевността на народа.
Животът на обикновените селски труженици става онзи чист извор на вдъхновение, който ражда шедьоврите „Брезовски овчари”, „На нивата”, „Пред буря” „Свинарката“ и др. Големият майстор на четката ни остави значително по обем и сложност творчество и необятно картинно богатство.
Изкуството му е удивително единно и цялостно, макар животът му да е разполовен от ударите на съдбата. Творчеството му обхваща основно два периода – преди заболяването и след това, когато, по неволя, започва да рисува с лявата ръка. За всички, които са се докосвали до магическата живопис на Златю Бояджиев, неговата личност е Вселена. Сътвореното от художника е необятно, жизнено и могъщо.
Златю Бояджиев получава приживе всички най-високи отличия. Той е удостоен със званието „народен художник”, почетен гражданин на Пловдив, „герой на социалистическия труд”, „лауреат на Димитровска награда”.
Неговото изкуство със своята самобитност заема едно особено място в българското изобразително изкуство. Място, което никой и никога повече няма да заеме. Творбите му са гордост, чест и привилегия за всяка изложба, за всяка художествена галерия у нас и в чужбина, завършва кметът на Брезово Христо Енков.
Снимки: Община Брезово
Националният конкурс „Кмет на годината“ 2020 вече тече. Гласувайте за своя кмет на kmetnagodinata.bg.