Заложените в оздравителния план мерки за стабилизиране финансовото състояние на община Дупница няма бъдат за сметка на понижено качество или намалено количество на предлаганите публични услуги. Това съображение е било водещо при изготвяне на плана и на мерките за увеличаване на приходите, уверяват от екипа на кмета инж. Методи Чимев, изготвил рамката, която вече е внесена във финансовото министерство. За 29 август т.г. е насрочено публичното обсъждане.
Просрочени задължения от 3 202 639 лева към 30 юни 2016 год., събираемост на местните такси и данъци от 58% при 65,9% средно за страната, просрочени вземания към 1 юли т.г. от 288 227 лева – това е “стартовата позиция”, от която тръгва оздравителната програма.
Не се предвижда повишение на местните налози, а на събираемостта им. Общината се надява да получи безлихвен заем от централния бюджет в общ размер на 3 750 000 лв., от които 3 300 000 лв. ще отидат за погасяване на просрочените задължения. Сумата трябва да се изплати до 31 декември, а останалите 116 961 – до края на 2017 год. от собствени средства. За изплащането на просрочията догодина ще се договорят и подпишат споразумения с доставчиците, за да се избягва налагане на запори по сметките на общината, до каквито се стигна на два-три пъти миналата и тази година.
Общината отговаря на три от 6-те критерия, за да кандидатства за безлихвен заем от финансовото министерство, който й е много необходим. Не се покриват фискалните правила по чл.32, ал.1 от Закона за публичните финанси (годишният размер на плащанията по общинския дълг във всяка отделна година не може да надвишава 15 на сто от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години). Наличните към края на годината задължения за разходи по бюджета на общината надвишават 15 на сто от средногодишния размер на отчетените
разходи за последните 4 години). Общината отчита задължения в размер 19.28% от средногодишния размер на разходите за последните 4 години, което надвишава с 4.28% допустимата граница.
Надвишено е и изискването за наличните към края на годината поети ангажименти за разходи по бюджета на общината, както и това за размера просрочени задължения, който не бива да надвишава 5 на сто от разходите за последната година разходи. Общината отчита размер 14.41%, като надвишава с 9.41% допустимата граница.
Равнището на събираемост за данъка върху недвижимите имоти и данъка върху превозните средства е под осреднената за всички общини – при средно равнище на събираемост 65.9% за страната, по данни на МФ, Дупница отчита 58%, с което отговаря на критерия.
Експерти коментират, че Дупница е истински финансов прецедент. Като застъпвал през ноември 2011 год. за първия си мандат кметът инж. Методи Чимев наследил от предшественика си около 20 млн. лв. задължения. В края на мандата задълженията вече са 3,5 мил. лева, а сега – около 3,2 мил. лева. От администрацията не крият, че това станало и с методическата помощ и съдействие от страна на финансовото ведомство – още при Симеон Дянков в първия кабинет “Борисов”, сега и при Владислав Горанов.