Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 26 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Парламентът се отказа да спасява КТБ

Kmeta.bg от Kmeta.bg
октомври 31, 2014
в Икономика
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
5449116896505 1
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

5449116896505

На приключило след 14 ч. заседание Народното събрание прие доклада на Българска народна банка за действията, предприети от институцията и събитията по казуса с Корпоративна търговска банка и дъщерната й ТБ Виктория. Приетото решение на практика означава, че БНБ ще е длъжна да отнеме лиценза на КТБ, след като обезценките на активите й бъдат осчетоводени днес.

Депутатите взеха решение да предприемат съответните законодателни изменения, за да гарантират изплащането в срок на гарантираните депозити в двата кредитора, при отнемане на техните лицензи. Предвиждат се и промени, касаещи възможността да бъде ангажирана международна компания с опит в проследяването на парични потоци.

Безспорно най-голямо внимание предизвика третата точка от предложения текст за решение, одобрен в края на заседанието на бюджетната комисия в сряда. Точката, приета в комисията от представителите на ГЕРБ и ДПС, без да са упоменати нейните вносители, предвиждаше задължение за БНБ да предприема мерки за оздравяване на кредитни институции с отрицателен собствен капитал. Срещу това реагираха остро председателят на УС на централната банка Иван Искров, както и представителите на БСП и Реформаторския блок.

Румен Гечев от БСП заяви от трибуната, че Народното събрание не може да задължава БНБ да оздравява банки, тъй като подобно правомощие се изключва от съществуващия валутен борд в страната. Той се обяви категорично против използването на публичен ресурс освен нужното за покриване на гарантираните депозити и сравни първоначалния проект за решение с реабилитиране на практиките, довели до банковите фалити през 90-те години.

Спорното предложение бе оттеглено от Менда Стоянова, което бе гласувано с почти пълно единодушие от всички парламентарни групи. “Днес господин Искров ни прочете основните параметри на офертата. Тя наистина не е приемлива. Парламентарната група реши да направя предложение за отпадане на точка 3 от проекта за решение и да внеса редакционни поправки в точки 1 и 2”, заяви Стоянова.
Преди това Иван Искров запозна народните представители с постъпилото на 29 октомври писмо (можете да го прочетете на този линк) от Държавния генерален резервен фонд на Оман, GemCorp Capital и EPIC Group. Стана ясно, че то не съдържа конкретна обвързваща оферта, а по-скоро предложение.

Планът на консорциума включва 50% държавно участие на стойност 2,3 млрд. лв., а останалата сума трябва да бъде осигурена от трите компании под формата на активи и парична сума. Той подчерта, че в самото предложение е записано, че някои негови точки са в несъответствие с българското и европейското законодателство и изискват преговори със съответните институции. Искров допълни, че единствено оманският фонд е познат на БНБ и е преминал необходимата предварителна проверка и дори предложението да бъде одобрено, то е необходим дълъг период от време, за да може централната банка да проучи кандидатите и произхода на техните капитали.

След като управителят на БНБ обясни подробно настоящата ситуация, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че подобно предложение не е изгодно за страната и публичните финанси. Така Парламентът се отказа от идеята да даде повече време на централната банка за търсене на решения за оздравяване и след като днес бъдат осчетоводени обезценките в активите на КТБ, централната банка ще трябва в петдневен срок да отнеме лиценза й.

Гласувайте в “Кмет на годината 2014” ТУК! Може да го направите до днес в полунощ.

Предишна Статия

Видински общинари усвояват бързописа

Следваща Статия

Банско представи резултатите от проекта за водоснабдителната мрежа

Свързани Статии

Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди
Икономика

Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди

юли 25, 2026
99
Хората вече живеят по-дълго, но и по-нездравословно
Икономика

Хората вече живеят по-дълго, но и по-нездравословно

юли 25, 2026
101
Кои са най-силните паспорти в света през 2026 г.?
Икономика

Кои са най-силните паспорти в света през 2026 г.?

юли 25, 2026
101
Една валута, но не и един банков пазар
Икономика

Една валута, но не и един банков пазар

юли 25, 2026
101
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за столичния градски транспорт
Икономика

Бюджет 2026: Разходите за издръжка се увеличават, 97 млн. евро отиват към общините

юли 1, 2026
178
Информационна среща за обмяната на лева в евро ще се проведе в община Козлодуй
Икономика

Бюджетната комисия даде зелена светлина за нов дълг от 3,8 млрд. евро

юни 9, 2026
111
Следваща Статия
Банско представи резултатите от проекта за водоснабдителната мрежа

Банско представи резултатите от проекта за водоснабдителната мрежа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

юли 25, 2026
Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди

Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди

юли 25, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO