
Перничанки ще дефилират с автентично облекло на 600 метра под земята. Уникалната проява с ръчно направени одежди ще бъде за Деня на Перник – 19 октомври. Носиите ще бъдат показани от 17,30ч. в Подземния минен музей. С помощта на местните читалища ще надникнем в спомените на хората от региона за модата и начина, по който са се обличали в миналото. В ревюто ще участват освен професионални модели и красиви перничанки от танцовите фолклорни ансамбли в града.

Носиите ще бъдат комбинирани с уникални бижута и накити от края на XIX в и началото на XX век – пафти, пендари, гривни и нагръдни накити, извадени от богатата експозиция на Регионален исторически музей-Перник.
Събитието ще ни върне назад във времето, за да се насладим не само на красотата на жените от Пернишко, но и на кулинарните им умения да месят и посрещат гостите си с вкусни месеници, рахат локум и граовска ракия.
Някои от тези облекла са наследени от две поколения и имат 100-150 годишна история. Бродирани кошулии, литаци, саи, манофели, комбинирани от пъстроцветни зуници, престилки, пояси и допълнени от ефирни параленти и ръчно оплетени чорапи. Ще се върнем назад във времето, за да видим, че жителите от Пернишко са имали талант, сръчност и вкус, да изработват сами облеклата си.

Народното облекло се приемало не само за символ на принадлежност към вяра и език, а и като своеобразен документ за самоличност на отделния индивид и свидетелство за културната история на даденото населено място.









