
Такса смет да се плаща според количеството, което са “произвели” домакинствата. Това е идеята на пилотния проект, който Столичната община планира скоро да стартира, съобщи Мария Бояджийска, зам.-кмет по екология.
В момента такса смет се определя според квадратурата на жилището, която се миксира с коефициент за местоположение, вид строителство и дреги подобни детайли. Софийското кметство от години се опитва да смени методиката, тъй като сегашната е несправедлива. За голям апартамент с един или двама обитатели се плаща повече от малък с многолюдно “население”, което очевидно генерира повече отпадъци.
Ще бъдат определени два или три пилотни района, в които да се измерва количеството отпадък на домакинствата.На база на тези данни, ще се прецени, по какъв начин би могло да се плаща според количеството, като това не касае таксата по отношение на разходите за зимно и лятно почистване на общината”, коментира Бояджийска.
В момента, в кметството, обсъждали, кои квартали са подходящи за пилотни, тъй като в тях трябва да има еднофамилни къщи, смесен тип и жилищни комплекси. Бояджийска уточни, че количеството боклук, което е в кофата, може да се отчита с измервателни устройства, монтирани на камионите за изнасяне на отпадъците. По този начин се подава информация в системата за управление на сметта, какво е генерираното количество в съответната точка.









