
Наплив от мераклии да отглеждат тютюн в Пиринския край очакват кметове и експерти. Причината е в добрата новина, че до края на месец март тютюнджиите ще си получат субсидиите, които за страната са в общ размер на 73 000 000 лева. Затова смятам, че още повече ще са заявените площи за обработване на тази земеделска култура”, заяви кметът на община Сатовча Арбен Мименов.
В някои селища предварителните прогнози са, че ще се произведат два пъти повече количества спрямо 2012 г. Истината за местните стопани е, че алтернативата на тютюна е… тютюнът. Проблемът е, че тези, които залагаха на отглеждането на зеленчуци, не могат да ги продадат на добра цена, защото вносните стоки подбиват пазара. Така те се принудиха да се върнат в тютюневите ниви, защото това е най-сигурният поминък в региона.
Другата причина за интереса към засаждането на “зелено злато” е, че много от селищата са високо в планината и друга култура там не вирее. Тютюнът за поредна година ще осигури препитанието на голяма част от местното население. Община Сатовча ще преброи точно колко ще са тютюнджиите с помощта на анкетни карти, които вече са готови и в близките дни ще се раздадат на земеделците. В тях те трябва да посочат дали ще отглеждат тютюн тази година – сорт и декари, колко души ще са ангажирани в работата, от коя фирма е изкупена продукцията им миналата година. Другите две питания във въпросника са : „Подавали ли сте заявлени за подпомагане по схемата за единно плащане на площ?” и „Колко общо земеделска земя обработвате?”. „Целта на тези анкетни карти е да разполагаме с необходимата информация за заетите в тютюнопроизводството, тъй като е важно за общинския план за развитие на общината. Подобно нещо не се прави в нито една друга община в страната”, допълни кметът на Сатовча Арбен Мименов.









