От 25 до 30 септември, 2015 гр. Ланчиано – Италия беше домакин на Международен конкурс за акордеонисти – най-голямата конкуренция в Западна Европа. За 26-а поредна година събитието събира най-добрите педагози, композитори и изпълнители на акордеон, баян, бандонеон/концертина от цял свят. През годините в конкурса се включват участници от над 18 страни и този път беше първото участие на изпълнители от България, които представят акордеонната школа на НУИ „Панайот Пипков” – Плевен в лицето на преподавателите Румен Тодоров и Ценка Тодорова и техните ученици – Дейвид Иванов, Александър Величков и Гергана Бориславова, съобщиха от училището.
Участието стана възможно с финансовата подкрепа на национален фонд „Култура” и Община Плевен.
XXVI-ият Международен конкурс за акордеонисти – вариете и классика представя изключително голямо разнообразие в 13 изпълнителски категории, всяка с различни изисквания по отношение на времетраене и стил на репертоара. Особеност е присъствието на най-младите музиканти – до 12 години. Гергана Бориславова, с преподавател Ценка Тодорова се яви в категория „К”(класика/вариете) – солисти до 12 години и зае 1-во място с 97 точки от 100 максимални. Тя се конкурира със 17 участници от Беларус, Литва, Русия и Китай.
Дейвид Иванов и Александър Величков са ученици на Румен Тодоров. С постъпването им в Националното училище по изкуства през 2012 г. започва и тяхното интензивно развитие, концертни изяви, индивидуални участия в национални и международни конкурси. Те взеха участие в категория “I” (вариете: джаз, танго, фолк) – солисти до 18 години. В надпревара с представители от Литва, Русия, Словакия, Китай и Беларус, Александър Величков зае първо място с 96 точки, а Дейвид Иванов с няколко точки по-малко – 94, получи второто място.
Президент на конкурса и председател на журито е световно известния композитор и виртуозен изпълнител, диригент, учител, музикален и обществен деец, заслужил артист на Украйна, носител на множество музикални награди, включително международната «Coupe Mondiale» – Владимир Зубитски.
Уменията на участниците се оценяваха от международно жури, съставено от известни преподаватели и изпълнители от различни страни, част от което са преподавателите от България – Ценка Тодорова и Румен Тодоров.
На този форум учениците свириха с нови инструменти, закупени по разработения от преподавателите проект по Национална програма “Модернизиране на системата на професионалното образование”, информират още от НУИ – Плевен.