
Органи извън съдебната власт като новосъздаденото Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства не може да дават задължителни указания на магистрати и разследващи органи, да изискват цялата информация дори и по текущи дела, да разполагат с достъп до всички документи. Това не кореспондира по никакъв начин с принципите, заложени в Конституцията, заяви държавният глава Росен Плевнелиев в съобщение на прессекретариата на президентството.
Плевнелиев ще обнародва повторно приетите промени в Закона за специалните разузнавателни средств и ще сезира Конституционния съд. На 24 юли той наложи вето на промените в закона. В мотивите към ветото, Плевнелиев заязава, че подкрепя закона в частта, с която се установява по-добър контрол на СРС-та. Той върнал за доразглеждане в парламента само някои текстове, които създават предпоставки за нарушение на основни конституционни права.
Държавният глава смята, че не бива да се смесват властите. Не е допустимо да се създават парламентарни комисии, които на практика се опитват да правораздават, смята президентът. Практика в това Народно събрание показвала, че точно по този начин се упражнява контрол върху съдии и прокурори.
Конституционният съд изрично посочва границите на контрола, който НС може да упражнява, категоричен е Плевнелиев. Според него, дебатът върху наложеното от него вето върху закона бележел негативните тенденции в политическия живот като цяло от последните месеци. Декларираната готовност за диалог, за обсъждане на аргументи, остана само на думи, разочарован е държавният глава. Затова Плевнелиев щял използва правомощията си и ще сезира Конституционния съд.
В сравнение с миналата година има драстично намаление на използваните специални разузнавателни средства, обяви пък по БНР министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Вицепремиерът съобщи, че прилаганите СРС-та сега са три пъти по-малко, а днес ще бъдат представени и разработените от МВР мерки, които ще предотвратят злоупотребата с тях.









