На 73-годишна възраст почина американската актриса Сю Лайън, съобщи The New York Times. Тя е изиграла десетки роли в киното и телевизията от 1959 г. до 1980 г., но името й се свързва основно с ролята на Лолита в едноименния филм на Стенли Кубрик. За изпълнението си Лайън получи наградата „Златен глобус“.
Дългогодишният приятел на Лайън – Фил Сиракопулос, съобщи, че от известно време партньорката му е имала здравословни проблеми, но не уточни какви. Лайън участва и във филмите „Нощта на игуаната" зедно с Ричард Бъртън и Ава Гарднър, "7 жени", и др.
„Лолита“ е роман от Владимир Набоков. Написан е на английски и публикуван за пръв път през 1955 година в Париж, а след това е преведен от автора на руски и публикуван през 1958 в Ню Йорк. Творбата бързо придобива световна известност заради иновативния си стил и лоша слава заради сюжета си: разказвачът и протагонист Хумберт Хумберт започва да изпитва сексуални влечения към 12-годишната Долорес Хейз (едно от галените имена на която е „Лолита“).









