Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 27 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Почна война със заплати

Kmeta.bg от Kmeta.bg
септември 4, 2014
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a5c718f3cc1 2
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a5c718f3cc1Компании разиграват война със заплати, заради добрите ИТ специалисти у нас, пише “Стандарт”. Конкуренцията в технологичния сектор е толкова висока, че новите играчи са принудени двойно да вдигат заплатите, за да си набавят нужните специалисти при старта.

Компании в сферата на информационните технологии вече са пропищели от нелоялни конкуренти, които им крадат кадрите. Надуват се големи балони, дават се нереално високи възнаграждения, твърдят изпатили работодатели.

Секторът бележи бурно развитие, но гладът за програмисти е голям, заради което компаниите хвърлят големи усилия сами да обучат персонала си. Ако преди година възнаграждението на ИТ специалистите от средно ниво, т.е. с опит от 2 до 5 години, отговарящ по осигуряването на качеството на софтуера, е било 2500 лв., то сега може да получи предложение от новопоявила се фирма от порядъка на 4000 лв.

За по-висококвалифицираните кадри в ИТ индустрията изкушенията са още по-големи и там заплатите може да стигнат и до 10 000 лв. Другият сектор, който е в разцвет и усилено търси работна ръка, е аутсорсингът на бизнес процеси.

Над 20 международни корпорации водят от България финансите на структурите си по цял свят или обслужването на клиентите си. Причината са в по-малките разходи за възнаграждения на персонала и за наеми на офиси в България. Дейността в изнесените центрове за бизнес услуги е по-квалифицирана от обикновените кол-центрове за обслужване на клиенти. От 2 г. усилено се търсят финансови специалисти с два чужди езика, като напоследък има по-голямо търсене на хора с френски език.

И тук конкуренцията за ограничения трудов пазар води до вдигане на заплати. Нови играчи предлагат с 500 до 1000 лв. повече, за да привлекат финансисти. В аутсорсинг услугите възнагражденията зависят от сектора, в който работи компанията, както и от проектите, които изпълнява.

Когато става дума за обслужване в ИТ сектора, заплатите може да стигнат и до 7000 лв. Тази есен инженерите и техниците става още по-търсени след навлизането на дузина нови инвеститори от автомобилната индустрия. Над 40 компании вече произвеждат в България компоненти за автомобилната индустрия. В момента за новия завод на Behr-Hella Thermocontrol за климатични инсталации на коли в индустриална зона Божурище се търсят 350 специалисти.

Предишна Статия

Янев: Всички партии се занимават с купуването на гласове

Следваща Статия

Финансовата дупка в митниците е 617 млн. лв.

Свързани Статии

Облекчават трафика по “Тракия”
България

Облекчават трафика по “Тракия”

юни 26, 2026
105
Чуждестранните работници у нас: плюсове и минуси
България

Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни

юни 25, 2026
206
Боян Томов с кръст “За заслуга към Малтийския орден”
България

Боян Томов с кръст “За заслуга към Малтийския орден”

юни 25, 2026
177
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за столичния градски транспорт
България

Цигарите поскъпват от август

юни 25, 2026
110
Над 67 000 хора от уязвими групи с топъл обяд и през 2026 г.
България

Социалната пенсия за старост става 183,81 евро

юни 24, 2026
112
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
България

Учители, лекари и IT специалисти са започнали работа у нас по “Избирам България”

юни 24, 2026
119
Следваща Статия
Финансовата дупка в митниците е 617 млн. лв.

Финансовата дупка в митниците е 617 млн. лв.

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Къде в Европа е най-скъпо и къде е най-евтино?

Къде в Европа е най-скъпо и къде е най-евтино?

юни 27, 2026
Барселона подготвя тройно по-висока туристическа такса за круизите

Барселона подготвя тройно по-висока туристическа такса за круизите

юни 27, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO