Уличното осветление в Шумен ще бъде основно подменено през следващата 2018 г. Новите лампи ще струват 2,5 млн. лв. Парите ще се изтеглят от банка, а заемът бе одобрен днес от Общинския съвет.
Поемането на дълг не мина без дебат в сесийна зала. От групата на БСП възразиха остро. Те предложиха подмяната да стане чрез „договор с гарантиран резултат“, който да се сключи с частна фирма, имаща желание да инвестира в рехабилитация на уличното осветление.
Според кмета Любомир Христов този вариант е рисков, защото по този начин важна част от инфраструктурата на общината изцяло на частна фирма. „При този вариант за целия период на договора лихвата за общината би била 30%. Направили сме проучване и то показва, че в момента банките дават кредити при много изгодни условия и лихви от около 2% на година“, каза кметът.
Той увери, че община Шумен може да си позволи да изтегли нов заем, като представи справка, от която е видно, че от началото на мандата му са погасени 17 млн. лв. наследени задължения.
„Кажете ми една улица, където сега осветлението е нормално. Хората звънят постоянно в общината и са напълно прави да го правят. Но системата е толкова стара, че ние нямаме възможност да разбираме къде се е получил проблем“, заяви Христов.
„На много места амортизационната годност на кабелите е приключила, системата има нужда от нова съвременна автоматизирана регулация. Друг голям недостатък е неефективните тела, които се използват. Положението ще се промени и това веднага ще се усети в бюджета с намаляване на разходите за поддръжка и за разходи за ток“, каза зам.-кметът по строителство Боян Тодоров.
Поемането на общински дълг получи подкрепата на 28 съветници. 4 се въздържаха, а 3 от БСП бяха против.









