
Помагало за бежанци ще издадат юристи от Пловдив, съобщи авторът на книгата Георги Найденов пред “Фокус”. По думите му в изданието ще бъдат събрани всички правни норми от международното и европейско право. “Чужденците, определени с понятието “бежанец”, се явяват една особена категория чужди граждани, които се нуждаят от хуманитарна защита”, обяснява той.
Помагалото ще представя и информация какво поведение трябва да имат имигрантите у нас, както и какви са техните права в страната ни. Целта на изданието е да представи и стандартите за защита на бежанците.
В него ще бъде поместена информация за статута на бежанците в България, правни аспекти и какви документи за самоличност им се издават в страната, уточнява Георги Найденов.
Според него голяма част от тези хора са преживели страдания и лишение вследствие напускане на родните си места, били са преследвани, а понякога и изтезавани. “Нормално е да се прояви към тях разбиране и съчувствие”, казва той.
Помагалото ще бъде представено утре в пловдивското читалище “Алеко Константинов” от 10.00 часа. То ще се разпространява безплатно.









