Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 5 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Потомък на турски султани идва за юбилея на Симеон Сакскобургготски

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юни 12, 2017
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
42 16
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Осман Салаххадин Османоглу – единственият жив пряк потомък на турските султани Мурад V и Мехмед V ще е сред гостите за юбилея на Симеон Сакскобургготски. На 16 юни по случай 80-годишнината на бившия премиер  в катедралния храм „Св.Александър Невски” ще се състои благодарствен молебен, възглавяван от Негово Светейшество Неофит и митрополити, съобщават от пресслужбата на фамилия Сакскобургготски.

На събитието са поканени и представители на държавната и местна власт в България.  Симеон събира и бившата парламентарна група на НДСВ, министрите от неговото правителство, управлявало в мандата 2001-2005г., общественици, бивши политически партньори, представители на бизнеса.

Почти цялото му семейство ще е тук за празника. От САЩ вече пристигна сестрата Мария-Луиза. Ден преди юбилея ще дойдат децата и внуците. Те не са  се събирали тук от 10 години, когато беше честването на 70 годишнината. Ще отсъства Тирсо –малкият син на Кубрат и Карла, който по това време има изпити. Точно на 16 юни важен изпит има и техният среден син Лукас, който е студент по медицина.

Още през януари тази година Симеон Сакскобургготски  изпрати писма до кралските фамилии в Европа, в което ги е уведомил, че се налага да ограничи гостите до родени през 1937 г. негови връстници. Изключение правят само наследниците на кралските фамилии на Балканите. Това се налага поради факта, че евентуално присъствие тук на кралски двойки от действащи монархии е свързано с ангажиране на държавните институции и засилени мерки за сигурност на държавно ниво. А организираният прием е частен.

Сред гостите от чужбина ще бъдат още принцеса Маргарита и принц Раду от Румъния, принц Александър и принцеса Катарина от Сърбия, принц Никола от Черна Гора и принц Лека от Албания със съпругата му- принцеса Елия. От Испания ще пристигнат кралица София и сестра й принцеса Ирина.Крал Хуан Карлос, който също ще навърши 80 години след 7 месеца, няма да има възможност да присъства. Австрийската ерцхерцогиня Елена също ще уважи юбилея. Тук ще бъде и принц Андреас Сакск-Кобург-Гота, който е доайенът на фамилията. Той ще пристигне със специален самолет директно от град Кобург, Германия.

Сред гостите ще бъде и принц Тусун от Египет, който е бил съученик на бившия министър-председател в прочутия „Виктория Колидж” в Александрия. От поканените ще отсъства княз Карел Шварценберг, който беше външен министър на Чехия поради това, че точно на 16 юни в Чехия започват национални тържества по повод 400 години от основаването на династията Шварценберг в Бохемия. Своите извинения вече поднесе и норвежката кралска двойка – крал Харалд V и кралица Соня, които през този месец посещават всички провинции в страната по повод общия им 80-годишен юбилей.

Предишна Статия

Фасади в Бургас стават киносалони под звездите

Следваща Статия

Потомък на турски султани идва за юбилея на Симеон Сакскобургготски

Свързани Статии

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма
България

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма

юли 3, 2026
106
Отиде си Йосиф Сърчаджиев
България

Отиде си Йосиф Сърчаджиев

юли 2, 2026
122
Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)
България

Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)

юли 2, 2026
103
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
България

30 професии ще бъдат защитени следващите две учебни години

юли 2, 2026
116
heart 762564 640
България

История за добро: Как спасиха дете в беда в София

юли 2, 2026
112
КТ “Подкрепа” поиска да се ограничи износът на ток
България

От днес: Нови цени на тока, парното и топлата вода

юли 1, 2026
129
Следваща Статия
Девня дава 270 000 лева за ремонт на улици

Девня дава 270 000 лева за ремонт на улици

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Седмични новини: Сделките с имоти се сриват; Тунелът под Шипка останал без еврофинансиране

Седмични новини: Сделките с имоти се сриват; Тунелът под Шипка останал без еврофинансиране

юли 5, 2026
Какви са дългосрочните здравни рискове за 2-годишните от екраните

Какви са дългосрочните здравни рискове за 2-годишните от екраните

юли 5, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO