На площадката за биоразградими отпадъци в Хан Богров ще се произвежда електроенергия. Това заяви заместник-кметът на Столична община Мария Бояджийска, която направи проверка на строителните дейности по изграждането й.
По думите й на тази площадка Столична община ще произвежда електроенергия и топлинна енергия, които ще се използват за нуждите на площадката, а част от нея ще се продава под формата на краен продукт към националната електрическа мрежа.Освен това идеята е там да се получава биогаз, от който да се произвежда биоенергия, посочи Бояджийска. Енергията, която ще се произвежда на депото, е 5 000 600 киловат часа годишно. Инсталираната мощност е 850 kW/h, а за едно домакинство използваната мощност е между 8 и 10 kW/h. Площадката за изграждане на депо за биоразградими отпадъци е с площ 80 дка и на нея ще бъдат изградени две инсталации. Едната е за преработка на хранителни и биоотпадъци, а другата – за преработка на 20 000 тона растителни отпадъци. Изпълнител на обекта е германската фирма „Егерсман и ко”.
Договорът е сключен на 6 юни тази година и включва проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на двете съоръжения. Общата стойност на договора е 46 млн. лв. с ДДС, посочи Бояджийска.
До момента е почистен хумусният слой на площадката, изградена е водоснабнителната мрежа, осигурено е и електрическо захранване. Този обект заедно със съпътстващата инфраструктура е неразделна част от първата фаза на интегрираната система за преработка на отпадъци на обща стойност 136 млн. лв., отбеляза Бояджийска.
„На площадката ще се произвежда биотор, част, от който ще се използва за поддържането на парковете и градините в София”, поясни зам.-кметът. Тя подчерта, че няма да има никакви оставащи химически съставки при преработка на отпадъците. Взети са мерки, за да елиминират всякакви възможни емисии на вредни вещества и съответно на миризми и няма да има и дискомфорт за населените места в района.
Проектът е част от първия етап на „Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община”. Обектът е финансиран по „Договор за безвъзмездна финансова помощ по ОП „Околна среда 2007-2013 г”, съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд на Европейската общност.
Инсталацията включва съоръжения за третиране на разделно събирани био-отпадъци и съоръжения за третиране на разделно събирани зелени отпадъци.