Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Правнучка на Левски: Той е направил своя избор и го е отстоявал

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 19, 2016
в Общество
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
2e0aed68 cc2f f3c4
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

2e0aed68 cc2f f3c4

За да бъдем и хора, и българи и да ни има е много важно да живеем честно и достойно, да носим отговорност за поведението и избора си. Това каза Христина Богданова, пра-пра-внучка на Васил Левски по bTV.

„Днес Апостола вижда, че много трудо правим избори и много трудно ги отстояваме. Трудно ни е да носим отговорност за действията или бездействията си. Това е много голям проблем и това е един от основните му завети – да имаме куража и смелостта, да имаме погледа да направим избор как ще живеем”, каза Богданова.

Според нея едно от водещите неща, които определят характера и избора на Васил Левски, е неговото семейство. „Имал е изключително семейство, в което почитта, честността, себеуважението, личното достойнство са били на почит”, разказва Богданова. По думите й баща му е бил много справедлив човек. „Хората от Карлово са ходели при него когато имат спорове и разправии, за да може той да каже как да бъде решен този спор”.

Последната среща на Васил Левски с майка му Гина е на 6 декември, малко преди да бъде заловен на 27-ми същия месец. „Майка му е била много куражлия, не е показвала болката си, но в един момент просто се разплаква. Левски, много смутен, я пита „Защо плачеш, мамо?”, а тя отговаря „От радост, сине, от радост”, спомня си семейната история Богданова.

Косите на Васил Левски е трябвало да бъдат погребани, но Гина ги пази до смъртта си, след което остават в Яна. „През 1907 година родствениците решават, че е по-редно тези коси да бъдат изложени в музей. Тогава Яна дарява косите със завета те да бъдат оставени на подходящо място, така че да може младото поколение да помни този мъченик за нашата свобода”, разказва Богданова.

На въпрос дали Васил Левски е мъченик, Христина Богданова отговаря така: „Той е направил своя избор и този избор го е отстоявал до последния миг на живота му. Това е било част от неговата отговорност. Той не е жертва, а един смел човек”.

Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК.

Предишна Статия

Бургазлии ще почетат Васил Левски с факелно шествие

Следваща Статия

Банско връща славата на Стария квартал

Свързани Статии

Десетки хиляди фиктивни почивки на ученици за 8 млн. лева
Общество

Денков призова организациите, заявили протести на 18 май, да се съобразят с провежданите тогава матури

май 11, 2022
1.9k
Няма да има повишаване на заболеваемостта и без сертификати, Манолова с нов политически проект
Общество

44% от българите са на мнение, че войната в Украйна е заради НАТО

май 9, 2022
2.3k
Снимката е илюстративна
Общество

Пощите изплащат пенсиите само по постоянен адрес

май 9, 2022
2.1k
Мария Габриел: 1,7 милиарда помощ ще отидат за новатори в бизнеса
Общество

Граждански диалог с комисар Мария Габриел на тема: „Младите хора за бъдещето на Европа”

май 8, 2022
1k
Снимката е илюстративна
Общество

Пенсиите в пощите ще се изплащат ръчно и през месец май

май 5, 2022
1.4k
Протести и сблъсъци между подкрепящи военната помощ за Украйна и граждани, които са против
Общество

Протести и сблъсъци между подкрепящи военната помощ за Украйна и граждани, които са против

май 4, 2022
1.6k
Следваща Статия
Банско връща славата на Стария квартал

Банско връща славата на Стария квартал

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS