Форум „Художествено образование и култура“ ще се проведе в Етнографски музей на открито „Етър“ на 16 ноември между 13 и 19 ч. Той е дискусионен формат с фокус към специализираното средно образование в областта на визуалните изкуства и занаятите. Организира се от Център за неформално образование и културна дейност АЛОС с любезното домакинство на Етнографски музей на открито „Етър“.
Идеята на инициативата е да се анализират и дискутират теми, свързани с актуалното състояние, предизвикателствата и възможните посоки за развитие на сектора на образованието по изкуства и занаяти. Форумът събира водещи специалисти от различни сфери, които имат отношение към художественото образование. Крайната цел е, на базата на представените гледни точки и проведените дискусии, да се изведе цялостна визия за професионалното образование по изкуства и занаяти в България, която да послужи като основа за обосновани политики и стратегии за развитие на сектора.
Темите, които ще бъдат засегнати във Форума са свързани с: ролята на училищата по изкуствата за запазване на нематериалното културно наследство; актуалността и нуждите от актуализация на предлагани специалности и учебното съдържание в специализираното средно художествено образование; потенциалът за развитие и актуалните заплахи и предизвикателства пред професионалното образование по изкуства и занаяти.
Лектори на форума ще бъдат:
Проф. д. н. Иван Кабаков, културолог
Проф. д. изк. Чавдар Попов, изкуствовед
Доц. д-р Бойка Доневска, изкуствовед, зам. ректор на Националната художествена академия
Доц. д-р Светла Димитрова, музеен специалист, директор на ЕМО „Етър“
Гл. ас. д-р Добрин Атанасов, методист, зам. председател на сдружение АЛОС
Орфей Миндов, директор на Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“.
Ралица Базайтова, главен експерт в дирекция Сценични изкуства и художествено образование на МК.
Организаторът на форума – Център за неформално образование и културна дейност АЛОС е неправителствена организация, чиято мисия е създаване на подходяща културна и социална среда за пълноценен живот в България. АЛОС подпомага инициативи в областта на визуалните изкуства, музиката, театъра и литературата. Екипът на организацията разработва образователни алтернативи за подготовка на артисти, формиране на публики и стимулиране на културния контекст. В сферата на специализираното художествено образование АЛОС работи от 2011 г.









