
Сградата на Президентството светна в сини светлини в знак на подкрепа на децата с аутизъм. С това за пореден път с официална церемония и концерт отбелязахме Световния ден на информираност за аутизма – 2 април.
Инициативата има за цел да повиши осведомеността, както да насърчи ранното диагностициране и социализирането на хората с проблеми от аутистичния спектър. Тя е подкрепена от държавния глава Росен Плевнелиев.
В речта си президентът подчерта, че близо 80% от хората с аутизъм са безработни. Затова държавният глава призова за образование, ориентирано към специфичните нужди на децата.
Звезди от българската поп сцена се обединиха в кампанията с благотворителния концерт пред сградата на “Дондуков” 2, за да покажат, че децата аутисти за едни от нас и обществото трябва да бъде отворено към техните специалните им нужди и адаптация. Кампанията събра Орлин Павлов, Графа, Любо, София, Йоана Драгнева и малките таланти от “Бон-Бон”. Водещи на програмата бяха Ники Кънчев, Део и Елена Петрова.

В България липсва точна статистика на децата, страдащи от аутистизъм, но според световната статистика към 2015 година едно на всеки 68 деца страда от някакво разстройство от аутистичния спектър, към 2014 година това съотношение е било 1 на 88, а към 2012 – 1 на 110. Според научини изследвания през 2050 г., половината от населението в световен мащаб ще страда от някакво разстройство от аутистичния спектър.
От 2010 година България е част от световната кампания за повишаване на информираността за аутизма “Освети в синьо”, в рамките на която знакови световни сгради и обекти като Статуята на Христос Спасителя в Бразилия, Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк, Операта в Сидни – Австралия, Сградата на Парламента в Будапеща, грейват в синьо, за да привлекат общественото внимание.

Столичната община е предоставила сграда, която ще бъде превърната в център за специални грижи за децата с това заболяване. Идеята е той да отвори врати в Деня на детето – 1 юни. За да се случи това са необходими близо 300 хил. лв., а желаещите да помогнат, могат да изпатят съобщение с текст: DMS AUITSM на кратък номер 17 777.
Медийни партньори на кампанията са Порталът на българските общини Kmeta.bg, Economic.bg, Дарик радио и bTV Media Group.









