Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Президентът: Хората не могат да обикнат дадена наготово демокрация

Kmeta.bg от Kmeta.bg
декември 1, 2013
в Област Благоевград
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a5e65688544
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a5e65688544

Развитието и просперитетът не идват безплатно, за тях трябва да се работи усърдно. Това каза българският президент Росен Плевнелиев в интервю за румънската телевизия DiGi24. “Европейският съюз  не е “голям брат”, който ви дава развитие, пари, магистрали. ЕС е платформа за Букурещ, за София и за всички други столици, която помага за реализацията на нашите приоритети, на основата на споделени ценности”, смята държавният глава.

“Затова България трябва да продължи да работи по въпросите на корупцията, олигархията, както и по някои проблеми на демокрацията, сред които недостатъчно ефективната съдебна система и недостатъчно прозрачните институции”, подчертава президентът пред медията.

“Моят подход като държавен глава е различен – не политизирам прекомерно тези проблеми и не ги крия, а ги посочвам. Ако искате да си решите проблемите, трябва да ги познавате, да имате план и да произвеждате резултати. Ако очаквате, че някой друг ще ви даде пари и просперитет, тогава никога няма да припознаете успехите си – никога няма да обикнете демокрация, която ви е дадена наготово”, казва Росен Плевнелиев.

Президентът отново коментира гражданското недоволство у нас през тази година, като посочва, че е много важно протестиращите да бъдат чути, защото имат какво да кажат. „Политиците служим на хората, затова трябва да ги чуваме и това е, което правя като президент. Истински вярвам, че протестите, които имаме в България, ще подсилят нашата демокрация и политиците вече се променят. В 21 век няма нищо, което може да бъде скрито от гражданското общество – хората вече знаят всичко, затова по-добре е да бъдете честни и да спазвате обещанията си”, посочва държавният глава.

Пред DiGi24 Росен Плевнелиев оценява като много позитивни перспективите на регионалното сътрудничество между България и Румъния. „България и Румъния работят заедно и са добри приятели и съседи. Сега сме в много важна фаза на развитие, в която трябва да имаме общи приоритети и проекти – имаме нужда от план, от изпълнение и от резултати за хората”. „Добър оптимист съм, че ще се случат проекти като трети мост на Дунав при Силистра-Кълъраш”, казва още президентът. Според него обаче реализацията на такива проекти, не трябва да бъде оставена единствено на кметовете от двете страни на Дунав. „Политиците трябва да постигнат напредък по регионалните приоритети и този мост е особено важен, когато имаме граница от 470 километра”, подчертава Росен Плевнелиев.

Запитан има ли „Студена война” между Русия и Европейския съюз, във връзка с интеграцията на страните от Източното партньорство на ЕС, президентът припомня безусловната подкрепа на България за Украйна, Молдова, Армения и Грузия по пътя на европейската им интеграция. По думите му, свидетели сме на исторически момент, в който ЕС не трябва да се проваля в усилията си да даде широка перспектива за тези страни, тъй като това би поставило под въпрос самия европейски проект.

„Истински вярвам, че дългосрочно в основата на отношенията между ЕС и Русия е сътрудничеството от взаимен интерес”, казва президентът. Според него обаче, след пет години на криза Европейският съюз трябва да подсили собствените си планове за бъдещето, да покаже своя силен ангажимент и ясен подход спрямо страните от Източното партньорство. „Но също така е необходима и принципна позиция в отношенията с Русия – да, готови сме да си сътрудничим, но без да се подлагаме на натиск, а да работим добре заедно”, категоричен е Росен Плевнелиев.

Пред румънската телевизия държавният глава коментира още необходимостта да продължи изпълнението на мерките за подобряване на бизнес средата в България, особено чрез изграждане на електронното правителство, както и енергийната независимост и диверсификацията на енергоизточниците, като една от предпоставките за икономически растеж на страните от целия регион.

Предишна Статия

Коледната приказка във Велико Търново започва от утре

Следваща Статия

Кметове стават кукери в Симитли

Свързани Статии

Състезателите на клуб “АлПиринСки” в Банско отново сред най-добрите
Банско

Състезателите на клуб “АлПиринСки” в Банско отново сред най-добрите

юни 10, 2026
103
Нов STEM център отвори врати в Банско (снимки)
Банско

Нов STEM център отвори врати в Банско (снимки)

юни 8, 2026
104
Biathlon4All събра малки и големи в подкрепа на Спешния център в Банско
Банско

Biathlon4All събра малки и големи в подкрепа на Спешния център в Банско

юни 7, 2026
105
Откриха обновено ученическо общежитие в Банско (снимки)
Банско

Откриха обновено ученическо общежитие в Банско (снимки)

юни 3, 2026
109
Три дни, изпълнени с детски усмивки и спорт в Банско (снимки)
Банско

Три дни, изпълнени с детски усмивки и спорт в Банско (снимки)

юни 2, 2026
103
Гимназията по туризъм в Банско вече е с нов STEM център
Банско

Гимназията по туризъм в Банско вече е с нов STEM център

юни 1, 2026
106
Следваща Статия
Кметове стават кукери в Симитли

Кметове стават кукери в Симитли

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Резервоарите в Оклахома са почти празни. Пазарът на петрол стига преломна точка

Резервоарите в Оклахома са почти празни. Пазарът на петрол стига преломна точка

юни 12, 2026
Китай разширява производството на въглища в петрол

Китай разширява производството на въглища в петрол

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS