Четирите работодателски организации – КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ са сезирали Комисията за защита на конкуренция за картел с цената на тока. Работодателите предлагат държавните енергийни компании да се листват на борсата, тъй като не се управляват добре. Това стана ясно от съвместнен брифинг на председателите им, на който обявиха приоритетите си за 2018 г.
Председателят на най-голямата и влиятелна работодателска организяция – КРИБ, Кирил Домусчиев заяви, че настояват за нов закон за енергетиката за пълна либерализация на пазара на електроенергия. Той нарече поскъпването на тока на свободния пазар "пълен бандитизъм".
Като проблем на пазара на електроенергия Кирил Домусчиев посочи т.нар. „американски централи” – „AES Гълъбово” и „Контур Глобал”. Именно затова сред приоритетите на работодателите за тази година е да бъде прекратена държавната помощ за тези централи и да бъде засилен контролът върху когенерациите и ВЕИ-тата. „Ние продължаваме да сме роби на тези две централи – да произвеждаме, за да може те да печелят", каза Домусчиев.
„Всички големи предприятия участват на Българска независима енергийна борса (БНЕБ), средната цена за миналата година на борсата е 76.90 лв. в ден напред и около 75.50 лв. е по двустранните договори. В същото време от отчетите на ТЕЦ „Марица Изток 2” и на АЕЦ „Козлодуй” се вижда, че продажната цена е съответно 67 и 61 лв. по техните директни двустранни договори, без да минават през борсата. Това е огромна разлика, тъй като те не пускат достатъчни количества на борсата”, каза Кирил Домусчиев.
Шефът на АИКБ Васил Велев обяви опасенията на бизнеса, че от 1 юли цената на тока на регулирания пазар за битовите потребители ще се повиши с между 15 и 30%. „В момента цената на регулирания пазар е 76 лв. за мегаватчас. На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат цени от 100-125 лв. за мегаватчас. Ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва да увеличи тези 76 лв. на 85, 90, 100 лв. в зависимост от това какво ще се случи до 1 юли“, заяви председателят на АИКБ. Той беше категоричен, че това предстои за всички, използващи ток от регулирания пазар – домакинствата и част от бизнеса.
Бизнесът няма да успее да организира протеста си срещу високата цена на тока до 31 януари, затова той ще бъде отложен за февруари, стана ясно още от съвместния брифинг на четирите национално представени работодателски организации – КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП. Кирил Домусчиев уточни, че протестът ще е за реформи и либерализация на пазара на електроенергия, а не за сваляне на правителството или за някакви бонуси за индустрията.
Председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев определи като „икономическа шизофрения” това, че България има свръхмощности за предлагане на ток, наблюдава се намалено потребление, а същевременно цените растат. „И отрасълът с огромните загуби има най-високото заплащане. Икономическа шизофрения в резултат на лошо, порочно управление”, заяви Данев, цитиран от economic.bg.
.