Идеята за създаване на държавна петролна компания е авантюра при липсата на ясни и убедителни разчети и замисъл. Тази идея казва едно – че държавата не се справя с картелите на горивата. Странно е как тя ще играе двойна роля – на конкурентен участник на пазара и на регулатор. Това заяви при посещението си днес в Садово президентът Румен Радев. Той подчерта, че за тази цел трябва да се налеят огромни публични ресурси. Тези, които искат да реализират тази идея, трябва да покажат много ясно откъде ще се вземат тези ресурси. И посъветва: „Ако ще строим държавни бензиностанции по начин, по който се строят магистрали и се ремонтират язовири, по-добре да не го правим”.
Държавният глава призова вместо бензиностанции държавата да построи центрове за дигитални технологии в областните градове, да ги оборудва адекватно и да осигури качествени млади специалисти, които да работят с децата. „Тази инвестиция в млади специалисти по единна държавна програма и в нашите деца доказано ще бъде рентабилна”, увери президентът и отбеляза, че инвестирането в бензиностанции „може да гарантира поредната далавера и ниска рентабилност на услугите”.
Той коментира и идеята за въвеждането 9% ДДС за определени услуги. „Аз не мисля, че към такава сложна и отговорна система, каквато е данъчната, трябва да се подхожда на парче и без ясни идеи и разчети. Мисля, че всички са убедени, че нашата данъчна политика не е справедлива, води до отдалечаване от европейския модел, като ощетява бедните и средната класа за сметка на богатите. Нашият модел натоварва бедните, а облекчава най-богатите, противно на модела в ЕС. Необходим е по-справедлив и по-обективен подход. Крайно време е дебатът за прогресивното данъчно облагане да стартира, да се набележат ясни мерки в тази посока, да има цялостен подход, а не да се работи на парче”, заяви Румен Радев.
Той припомни, че е призовал отдавна да има управляем план с ясни критерии във връзка с кризата с К-19, за да излезем от тази криза. „Случи ли се, чухте ли какви са критериите за разхлабване на мерките, не се случи този план, надявам се рисковете да са минимални. Влязохме с хаос в извънредното положение, излизаме с още по-голям хаос”, смята президентът.
Според него кризата с коронавируса е извела на преден план въпроса за продоволствената, за хранителната безопасност. „Българите не трябва да разчитат на внос за своята прехрана, да не сме заложник, земята ни е благодатна, можем да произвеждаме много по-добри плодове и зеленчуци от вносните. Да заложим на нашата агронаука, на нашите фермери, трябва да разработим къси вериги от фермите до трапезата на нашите граждани. Това е голямата поука от тази криза. Това няма да стане само с пожелания. Трябват ни научна стратегия и коректен закон за земята”, допълни президентът.
Снимка: Стопкадър – bTV