
Тодоровден ще събере в събота на традиционни кушии десетки жители от община Симитли и гости на поляните край село Крупник. Надпреварата на четириногите ще е в местността Беглико, а началото на събитието е в 11,00 часа. Водосвет ще отслужи отец Величко, той ще извърши и ритуалното захранване на жребците преди старта на надбягванията.
Състезанията, в които животните ще премерят сила, бързина и грация, ще бъдат атракцията в празничния ден. По традиция те се провеждат в два тура – надбягване и теглене на товар. Тегленето е разделено в две категории – лека и тежка група коне. Организаторите на празника – община Симитли и кметствата в селата Крупник и Полена, са осигурили награди за стопаните на най-силните и най-бързите коне, а за най-бързите и силни животни има чували с храна.
За поредна година на Тодоровден и стопаните от село Брежани ще изведат конете си за празника. Те ще се съберат в 13:00 часа в местността Свети Тодор край селото, където много расови жребци ще се състезават, за да бъде избран най-бързият от тях.









