В Казанлък за 27-ми път ще се проведат Чудомировите празници, посветени на 130 години от рождението на Димитър Чорбаджийски – Чудомир и 125 години от рождението на неговата съпруга Мара Чорбаджийска.
В програмата на празниците, които ще се открият на 25-ти март – рождения ден на твореца и ще продължат до 1-ви април, са включени 30 събития. В поредното издание на театралния фестивал „Комедийният хит на сезона“ ще бъдат представени 5 спектакъла по Чудомирови творби. Участниците са от Казанлък, Кърджали, Силистра и София. Ще бъде връчена престижната литературна награда за къс хумористичен разказ "Чудомир" за 52-ри път, съвместно с вестник „Стършел“.
"Специален гост на празниците ще бъде актрисата Татяна Лолова с книгата си „Делници“", съобщи за Радио Стара Загора Добрина Матова, директор на Литературно-художествен музей „Чудомир“ в Казанлък. Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ се включва с арт инсталация, която ще бъде открита на 25 март и творческа работилница, в която традиционно учениците на гимназията правят реплики на Чудомирови творби. Тази година те ще бъдат свързани с изложбата „По Чудомировски“. В нея ще бъдат представени избрани шаржове от творчеството на Чудомир.
За пета година ще се проведе и Училище по карикатура. В дните на Чудомировите празници ще се състоят и литературни премиери. Гост на Казанлък ще бъде Георги Тошев с книгата си за големия Георги Парцалев, Мира Добрева с книгата си за столетниците.
В музикалната програма на празниците са предвидени три музикални събития – две камерни постановки на Държавна опера – Стара Загора и рок-концерт. В „Неделно матине“ ще гостуват родената в Казанлък пианистка Надежда Цанова и Росен Недялов – кларинет.
Запазено място в Чудомировите празници имат събитията за деца – националните конкурси, организирани от Детския комплекс – „Присмехулници“ – за литературна хумористична детска творба и „Малките нашенци“ – за весела детска рисунка. Общинската библиотека „Искра“ организира конкурса „Чудонемирчета“ – за изпълнение на хумористична творба.
Гостуващи изложби с оригинали и репродукции от карикатури на Чудомир „Нашенци“ и експозиция от творби на Мара Чорбаджийска ще гостуват в Бургас, Шабла и Разград, допълни Добрина Матова.









