Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Румен Петков: Бежанците не трябва да минават границата ни

Kmeta.bg от Kmeta.bg
септември 1, 2013
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a58c2ed78bc
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a58c2ed78bc

Г-н Петков, смятате ли, че мерките по кризата в Сирия, които правителството прие, са достатъчни и дали ще справим с евентуален бежански поток?

Надали всички мерки, които се вземат по повод кризата в Сирия трябва да са публични. Но, има няколко неща, които са определящи. Обясненията, че задържаме бежанците на българската граница са просто несъстоятелни. Ние затова сме внесли техника през 2006 г. и 2007 г. , с която бежанците могат да бъдет индентифицирани далеч преди границата. Не трябва да се допуска, да минават границата, защото тогава се превърщат в наш проблем – и хуманитарен, и социален, и културен, и в крайна сметка, въпрос на сигурност. Защото ние не можем да добием обективна представи, дали в този поток няма терористични единици. Трябва да се направи и дълбочинен анализ на базата, с която разполагаме, като сграден фонд – това са сгради на бившата гранична милиция, на кооперативи в пограничните райони, зарязани училища и т.н. Трябва да се направи преценка и на целия ни хуманитарен потенциал, като се започне от Червения кръст, който според мен е е единствено готов, след това да се мине през другите неправителствени организации и се стигне до финала с правителството.

Смятате ли, че можем да задържим бежанците от другата страна на границата, след като те успяват да преминат и нелегално?

Не бива да се допуска нелегално преминаване на границата. Директорът на “Гранична полиция”, по най-глупав начин, похвали техниката, която сме вкарали през, както казах, през 2006 г. и 2007 г. Това са термовизьори, които идентифицират хората на десетина километра от границата. Това е цялостен контрол. И след като се идентифицират, просто не бива да бъдат пускани на територията на страната ни, защото това нелегално преминаване, не става без, да го наречем, мълчаливото съгласие на турските ни партньори и приятели. Така те се освобождават от този бежански поток и той става изцяло наш проблем и ангажимент.

Според вас, МВР има ли достатъчен капацитет да се справи с тази тежка задача?

МВР има капацитет, но съм скептично настроен към „Гранична полиция”. През последните три години и половина, показа, че е крайно несъстоятелна. Смятам, че факторите, които пазят началника на „Гранична полиция”, като съм убеден, че това не е министърът, трябва да спрат да се крият зад гърба му и да дадат възможност на министър Йовчев ефективно да управлява, защото ситуацията е крайно критична. Накрая цялата отговорност ще се стовари върху него, без той да има вина.

Мненията за позицията на България в тази криза варират от абсолютен неутралитет до участие във военна кампания. Вие какво мислите по въпроса?

Най-глуповатото е, да казваме – никой не ни е поканил все още. Това не е позиция. Ами, добре, ако утре ни покани? Очевидно въпросът ще е кой ни кани, защото ако това е Турция реакцията ни ще стои по един начин, ако са Щатите – по друг. Затова, както е казал класикът, като не знаем какво да правим, трябва да се държим в принципите. А принципите предполагат тотално съобразяване с позицията на Съвета за сигурност на ООН. Ако Съветът за сигурност няма единодушна позиция, не бива да бъдем съучастници в превръщането на Сирия в това, което наблюдаваме в Египет, в Ирак и т.н. 

Предишна Статия

Благоевград ще има приют за бездомни кучета

Следваща Статия

Две заведения горяха в Боровец

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
108
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
124
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Две заведения горяха в Боровец

Две заведения горяха в Боровец

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS