
Граничното село Салаш, останало със 130 възрастни жители, със сетни сили отстоя традицията на Тодоровден да има кушия. Успяхме да склоним всеки, който има кон, да участва в кушията, разказва Даниела Иванова, секретар на местното читалище.
В Салаш няма нито една крава, но има 10 коня. Всичките са работни, не са състезателни, но стопаните им ги стегнаха за кушията. По-старите се надпреварваха, впрегнати в каруци, а по-младите – в гонка.
Старт на надпреварите даде кметът на община Белоградчик Борис Николов. Той поздрави участниците, но и хората от селото, които с много усилия са успели да организират състезанието и така да продължат традицията от миналия век. След това награди и победителите. Сред каруцарите най-добър се оказа Пламен Алексиев с кобилата си Лора. От ездчите се отличи Иван Петров с неговата „Звезда”.
Общината в Белоградчик осигури за участниците нови юзди и по торба зоб за конете. След това на площада в Салаш започна общо веселие.









