
Безпрецедентен режим на водата през зимата изкара жителите на петричкото село Дрангово на протест. Заради безводие в последните десетина дни те излязоха в събота по обяд на протестен митинг и дори затвориха за кратко пътя от Петрич за ГКПП-Кулата.
„Не е нормално посред зима да нямаме капка вода 5-6 дни, да я пускат за малко и после пак да сме на сух режим 5-6 дни. Съмняваме се, че не работят всичките помпи с цел икономии на ток и затова водата, която идва от град Петрич под налягане, не стига до нас. Нашето село е последно по трасето”, заяви кметът на Дрангово – Ангел Балтаджиев. Интересно е как часове след нашия протест водата потече по чешмите и в момента няма режим, допълни селският управник.
На протеста им се появил управителят на ВиК-Петрич – Илиян Ушев, който признал, че проблемът е от много години. Обяснил, че водата не достига, защото има много голяма консумация, по-голяма от тази дори през летния период. Кметът Балтаджиев разкри, че са предвидени пари за сондаж, от години пък е направен каптаж, който има нужда от козметичен ремонт. Целта е да се осигури вода само за с. Дрангово. Защото и през лятото близо 600-те жители страдат от безводие, той като в другите села питейната вода се харчи и за поливане, много са и тези, които са включени незаконно към водопровода, смята Балтаджиев.
В петричкото село Марикостиново също протестирали миналата неделя /15 януари/, тъй като от 7 януари заради аварии минали на воден режим. „Уверението на ВиК е, че са отстранили днес поредната авария и водата вече е пусната към селището ни. Проблемът е, че ползваме вода от община Сандански и сме в края на трасето. Водопроводът е стар, дебитът също е малък. Хората имат пълното право да протестират, в 21 век не е нормално да живеем без вода”, каза кметът Гергана Тодорова.
Предстои общинските съветници да гласуват предвидените и договорени с общинския кмет на Петрич – Димитър Бръчков, финансови средства за осигуряване на алтернативно захранване с вода. Край селото има изграден резервоар, има и достатъчно вода. Въпросът е тя да стигне до резервоара. Това ще стане след изграждането на необходимия водопровод. „При малък дебит или недостиг на вода от община Сандански, ще черпим живителна течност от нашия резервоар”, каза още управникът на Марикостиново.








