
В планинското село Копиловци, община Георги Дамяново, от години чакат отваряне на границата със Сърбия в местността “Каца камък”. Тя се намира само на 3 км от тях и някога е събирала българи и сърби по веднъж в годината. Близки и роднини се виждали, за да научат как се живее от двете страни на границата. През прохода може да мине път, който да свърже сръбския град Пирот с Копиловци и Чипровци. Изграждането на граничния пункт е записано в плана за развитие на област Монтана. Фигурира и в правителствен план заедно с пунктовете при Златоград- Ксанти и Белоградчик- Княжевац. “Но не се направи нищо, дано новото правителство не се откаже от него”, призовава кметът на селото Лалка Илиева.
Сърбия също иска този пункт, защото пътят през “Каца камък” е най-краткият от Пирот към Лом и морето. Много сръбски бизнесмени, които произвеждат продукция за Украйна и Русия, искат да го използват за превоз до пристанището в Лом. Това би им било изгодно, а пътуването им до морето – по-лесно. Затова Сърбия вече е изградила път от Пирот към границата, твърди Илиева.
Пътят е надеждата на местните за съживяване на региона, защото може да даде тласък на туристическия поток. В Копиловци имат какво да покажат. Най-привлекателна е природата им – вековни естествени букови гори и водопади. Два от тях “Воден скок” и “Ланжин скок” имат качества на международна атракция. Имат и история – селото е съществувало още по времето на римляните. В близки мини се добивало злато, желязо и мед. Иманяри още търсят и намират монети и малки съкровища.
Два спомена от римското време са оцелели до днес – латинската чешма, която ги дарява с чиста планинска вода и съборът “Свидня”. В античността на този събор се стичали хора, от които управителите на мините си избирали копачи и охрана. След “деловата” част идвало ред на веселието. Сега всяка година “Свидня” събира певци и танцьори от цяла Северозападна България. Един ден не стига на сцената да се представят всички пристигнали участници. Балканът се оглася от песни, а пъстроцветни носии съперничат по красота на околната пищна зеленина.
“Чакаме времето, когато ще посрещаме туристи”, твърди кметицата. Няколко семейства са готови да превърнат домовете си в къщи за гости. Общината също работи за това. Започнала е подмяна на водопроводната мрежа, предстои и изграждане на канализация и пречиствателна станция. 5 млн. лв. се влагат в селото за тези подобрения чрез програмата за развитие на селските райони. Предстои и преасфалтиране на улиците.
По проект, финансиран от програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия, започва стореж на три спортни игрища – за футбол, баскетбол и за тенис на корт. Предстои изграждането на асфалтов път до хижа “Копрен”, която посещават много туристи. “Засега тя им дава подслон, но с отварянето на границата ще отеснее за любителите на природните красоти. И ще почукат на нашите врати, а ние сме готови да ги отворим веднага”, уверява Лалка Илиева.








