Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 14 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Шедьоври на Чайковски и Бетовен слушат във Варна

Kmeta.bg от Kmeta.bg
октомври 22, 2020
в Варна
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
Пушкер за прес
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Марк Кадин идва във Варна с изгряващата звезда Юлия Пушкер.
Ценителите на класическата музика ще имат изключителната възможност да чуят на живо две от най-обичаните симфонични произведения в предпоследното събитие от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2020. На 24 октомври в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център ще прозвучат Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен и Симфония №4 от Чайковски. Концертът е с посвещение на двете големи годишнини, които музикалният свят отбелязва сега – 250 години от рождението на Бетовен и 180 години от рождението на Пьотр Илич Чайковски.

Срещата с шедьовъра на Чайковски ще е особено вълнуваща, защото ще бъде в интерпретацията на диригента Марк Кадин, който носи в гените си руското светоусещане.

А в Концерта на цигулка и оркестър на Бетовен за пръв път пред варненската публика ще се представи една ярка изгряваща звезда  – унгарската цигуларка Юлия Пушкер.

Високата класа на един от най-престижните български симфонични оркестри – Оркестърът на БНР, е гаранция, че се очаква изключително пълнокръвно музикално преживяване.

thumb Mark Kadin

Създаден през 1948, Симфоничният оркестър на БНР поддържа изключително широк репертоар с творби от барока до късния романтизъм, с ярък фокус върху знаковите творби на 20. век, изпълнява и световни премиери, написани специално за оркестъра, а българската музика винаги е била важна част от изявите му. Записите са същността на работата на радиооркестъра. Освен за фонда на Българското национално радио, оркестърът записва за реномирани световни звукозаписни компании. От създаването на радиооркестъра до наши дни на пулта пред него са заставали редица големи имена в българското диригентско изкуство. От 2017 главен диригент е Марк Кадин – един от ярките руски диригенти, с репутацията на професионалист от най-висока класа и известен като един от най-взискателните и търсещи диригенти от своето поколение. От 1999 до 2003, по покана на Владимир Спиваков, той е постоянен диригент на Държавния камерен оркестър „Московски виртуози". От 2004 до 2014 е главен диригент и художествен ръководител на Симфоничния оркестър на Красноярск. Сътрудничи с множество изтъкнати солисти, сред които Дмитрий Хворостовский, Максим Венгеров, Вадим Репин, Михаил Плетньов, Виктор Третяков, Борис Березовский, Денис Мацуев, Александър Князев и др.

Цигуларката Юлия Пушкер привлича международното внимание, когато става лауреат на престижния конкурс за цигулка „Кралица Елизабет” през 2019 в Брюксел. Списание „Strad“ акцентира върху „магическа лекота“ на нейните изпълнения, а списание „La Libre“ я определя като истински „аристократ”на цигулката. В програмата й за сезон 2020/21 има концертни участия с Белгийския национален оркестър, Брюкселската филхармония, Будапещенския симфоничен оркестър, Danubia Orchestra Óbuda, Филхармоничен оркестър Kansai, London Mozart Players, Филхармоничен оркестър Pannon. Тя изнася рецитали и участва във фестивали и майсторски класове в цяла Европа. Сред тях са Музикалният фестивал в Безансон, Международните музикални сесии в Нидерландия, Академия Кронберг и Академията на Фестивала в Сантандер. Наред с успеха си в конкурса „Кралица Елизабет”, Пушкер е отличена и с престижната награда Junior Prima и наградата Cziffra Festival в Унгария, присъждани на най-добрите млади музиканти в страната.эРодена в семейство на музиканти в Унгария, Юлия започва музикалното си образование в Академията „Ференц Лист” в Будапеща. През 2016 завършва с отличие Кралската музикална академия в Лондон при Дьорд Паук. Оттогава тя работи с Огюстен Дюме в Музикалната капела „Кралица Елизабет“ в Брюксел, където е артист ин резидънс. Юлия Пушкер свири на цигулка Matteo Goffriller от 1690, предоставена й от колекцията на Михаел Гутман.

Началният час на концерта е 19:00.

Снимки: ArtVarna.net

Националният конкурс „Кмет на годината“ 2020 вече тече. Гласувайте за своя кмет на kmetnagodinata.bg

Предишна Статия

Деца търсеха с детектор звуци на прилепи

Следваща Статия

Murcia Regional Library joins the struggle against misinformation

Свързани Статии

Над 10 000 деца от Варна преминаха обучение по програма “Бързи герои 112” (снимки)
Варна

Над 10 000 деца от Варна преминаха обучение по програма “Бързи герои 112” (снимки)

юни 12, 2026
109
Пясъкът във Варна проговори (снимки)
Варна

Пясъкът във Варна проговори (снимки)

май 31, 2026
116
Незаконният град край Варна: Благомир Коцев с подробности за скандалния случай
Варна

Незаконният град край Варна: Благомир Коцев с подробности за скандалния случай

май 28, 2026
138
Варна с иновативна програма за когнитивно развитие в предучилищна възраст
Варна

Варна с иновативна програма за когнитивно развитие в предучилищна възраст

май 21, 2026
119
Държавата дава на Варна терен за детска градина
Варна

Държавата дава на Варна терен за детска градина

май 15, 2026
108
5100 души избрали за живот Варна пред чужбина
Варна

5100 души избрали за живот Варна пред чужбина

май 14, 2026
110
Следваща Статия
Murcia Regional Library joins the struggle against misinformation

Murcia Regional Library joins the struggle against misinformation

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS