Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Социалните системи са пред блокаж заради липсата на пари

Kmeta.bg от Kmeta.bg
ноември 4, 2014
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
53b5434b87a68 2
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

53b5434b87a68На фона на проточилите се политически пазарлъци около съставяне на правителство проблемите с издръжката на големи социални системи стават все по-сериозни.

С наближаването на края на годината натискът за разходи в чувствителни сектори като социална политика и здравеопазване расте, а недостигът на средства може да се окаже по-голям от прогнозираното, пише “Сега”.

За втори път за тази година е почти напълно изчерпан и резервът за справяне с бедствията. По всичко личи, че актуализацията на бюджет 2014 ще се забави и разплащания ще се правят на пожар в последните дни на годината.

За пореден път пред спешна нужда от пари е изправен здравният сектор. Министерството на здравеопазването, което според предложената актуализация на бюджета трябва да получи извънредна субсидия от 24.2 млн. лв. (за финансиране на психиатричната помощ, спешната помощ, лечението в отдалечени болници), вече говори за дупка в бюджета си в размер на 40 млн. лв. Служебният министър Мирослав Ненков предупреди, че без осигуряването на тази сума и отпускането на 100 млн. лв. за актуализацията на бюджета на здравната каса системата ще спре да функционира. “Никак няма да му е лесно на следващия министър”, прогнозира Ненков при отчета си за свършеното в рамките на мандата на служебния кабинет, припомня изданието. Не се разбра дали тези сметки включват просрочените задължения на министерството към държавни и общински болници, които в средата на годината възлизаха на 141 млн. лв.

Пред трудности е изправено и социалното министерство, което чака 50 млн. лв. от актуализацията на бюджет 2014. Служебният министър на социалната политика Йордан Христосков съобщи, че няма осигурено финансиране за пакетите с храна за бедните. Тези средства се предоставят авансово от държавния бюджет и впоследствие се възстановяват от Брюксел. За 2014 г. са нужни 12 млн. лв., които няма как да се възстановят от ЕК до края на годината. Право на достъп до тази програма имат хората, които получават помощи за отопление, като пакетите обикновено се раздават в началото на октомври. Отделни политици като представителите на АБВ вече повдигат въпроса за раздаване на коледни добавки към пенсиите.

На червено два месеца преди края на годината започна да свети и резервът за превенция и покриване на щети от бедствия. Бюджетът за тази дейност бе завишен от 70 млн. лв. на 120 млн. лв., но и допълнителният ресурс е на път да свърши. В доклад до Министерския съвет служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов е поискал за покриване на щети за бедствия да бъдат отпуснати нови 19 910 247 лв. Предвижда се по-голямата част от тях да отидат към общините, а 894 309 лв. ще бъдат отпуснати за покриване на разходи на министерствата. След този пореден транш в резерва ще останат едва 7 280 093 лв.

От началото на годината до момента за справяне с последиците от бедствия са изразходвани 92 809 660 лв. Макар и всички партии да декларират нужда от актуализация на бюджета, този въпрос не се оказа толкова спешен. Той бе изместен първо от развитието на случая с КТБ, а сега се отлага и заради сформирането на правителство. Парламентът ще трябва спешно да приеме и промени в данъчните закони, както и проектобюджет за 2015 г. Проектът за бюджет трябваше да бъде внесен до края на октомври в Народното събрание, но тепърва ще се публикува и съгласува с министерствата. Служебното правителство вече обяви, че няма да внася този закон.

От недостиг се оплакват и други системи. Още към края на септември МВР е почти напълно изчерпало бюджета си за други плащания към персонала, в който се включват и обезщетенията за напускане. Тук са изхарчени 122 млн. лв. при годишен бюджет от 132 млн. лв. За МВР в актуализацията на бюджета е предвидена допълнителна субсидия от 125.7 млн. лв. Служебният министър на културата Мартин Иванов предупреди, че до края на годината недостигът в системата щял да стигне 10 млн. лв., а ако не се осигурят средства, театрите ще затворят до “седмица-месец”. Държавата отпуска финансиране на база всеки продаден билет. За момента за културното министерство в предложената актуализация на бюджета са предвидени 4 млн. лв. допълнителна субсидия.

 
 
Предишна Статия

Минимални температури между минус 2° и 3°, максимални – между 10° и 15°

Следваща Статия

Консултациите продължават. Наред са РБ и ДПС

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
108
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
124
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Консултациите продължават. Наред са РБ и ДПС

Консултациите продължават. Наред са РБ и ДПС

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS